Stounhendžā sagaida gada garāko dienu 0
Aptuveni 22 tūkstoši cilvēku pagājušajā naktī pulcējās senajā druīdu priesteru svētvietā Stounhendžā, lai atzīmētu gada garākās dienas iestāšanos, informē britu mediji.
Viltšīras grāfistē Anglijas dienvidos esošajā mītu un leģendu apvītajā Stounhendžā saule uzausa pulksten 4:52. To sveica gan saules pielūdzēji, gan vienkārši ziņkārīgie, kuri vēsturiskajā vietā bija ieradušies, lai pagānu rituālu garā nosvinētu gada garākās dienas iestāšanos. “Šeit ir daži ļoti nopietni druīdi, kas tērpušies garās mantijās. Tāpat te ir ballīšu cienītāji un vienkāršie apmeklētāji, kuriem patīk šī atmosfēra. Šis patiešām ir ļoti mierīgs un jauks notikums,” no Stounhendžas ziņoja britu raidsabiedrības BBC korespondente Reičela Rojsa.
Prieku par saules uzaušanu gan mazināja biezā mākoņu sega, kas gūlās pār Stounhendžu. Taču tas saulgriežu svinētājiem netraucēja izbaudīt svētku atmosfēru. “Ļoti jauki pavadīju laiku,” britu laikrakstam “The Guardian stāstījusi 21 gadu vecā Belle. “Mani neuztrauc, ka patiesībā nevarējām redzēt saullēktu. Tā daba strādā – cilvēks to nespēj kontrolēt, un tādējādi tā ir tik īpaša. Šī ir tik skaista, mierīga vieta.” Vienlaikus britu policija paziņoja, ka par narkotiku lietošanu pasākumā aizturēti 22 cilvēki.
Ceremonijas Stounhendžā vadīja druīdu priesteris Artūrs Pendragons, kurš laicīgajā dzīvē pazīstams kā Džons Rotvels un kurš apgalvo, ka ir pagānu rituālu sludinātājs un “nākotnes karaļa reinkarnācija”. Kad sākās saullēkts, viņš aicināja uz mieru austrumos, rietumos, ziemeļos un dienvidos. “Tas ir vissvarīgākais. Mēs gribam mieru un godīgumu,” paziņoja Pendragons.
Vasaras un ziemas saulgriežu svinēšana Stounhendža ar katru gadu kļūst aizvien populārāka. Saskaņā ar Britānijā 2011. gadā notikušās tautas skaitīšanas datiem gandrīz 60 tūkstoši cilvēku Anglijā un Velsā sevi uzskata par pagāniem. Viens no vadošajiem britu pagānisma pētniekiem Bristoles universitātes profesors Ronalds Hatons uzskata, ka pagānisma kultūru Apvienotajā Karalistē praktizē vismaz 100 tūkstoši cilvēku. “Pagānismam ir nozīme mūsu kultūrā,” laikrakstam “The Guardian” pauda Hatons.