STOPkadri: Valstī līdz 2026. gadam jāizstrādā Pretošanās koncepcija, taču neskaidrību joprojām ir daudz. Kā iedzīvotāji uzzinās, kā pretoties agresoram? 175
Valstī paredzēts līdz 2026. gadam izstrādāt Pretošanās koncepciju. Dokuments nebūs adresēts Latvijas armijai, ne sabiedrotajiem spēkiem, bet katram valsts iedzīvotājam. Proti, koncepcijā būtu iestrādātas vadlīnijas kā civilajiem pretoties, nepakļauties ienaidniekam iebrukuma gadījumā. Sākot ar bruņotu nepakļaušanos un beidzot ar atteikšanos pildīt iebrucēja norādījumus. Koncepcija gan top gausi un vēl ir daudz neskaidrību, piemēram, kādas tad būtu pretošanās metodes, kā iedzīvotāju uzzinās par ieteikumiem pasargāt sevi un mūsu valsti.
Ienaidnieka karaspēka iebrukuma gadījumā valsts aizsardzībā ir svarīgi ne tikai militārie un politiskie spēki, bet arī iedzīvotāji. Šobrīd tiek izstrādāta pretošanās koncepcija, kas paredz dot iedzīvotājiem ieskatu, kā pretoties agresoram.
Jau vairāk nekā divus gadus pasaulē, kā arī Latvijā sabiedrībā ir iestājies nemiers Ukrainā notiekošā kara dēļ. Valdība mēģina sagatavot valsti un tās iedzīvotājus negaidītiem scenārijiem, piemēram, kā rīkoties X stundā agresora iebrukuma gadījumā. Šobrīd tiek veidota arī tā sauktā Pretošanās koncepcija, kas sniegtu valsts iedzīvotājiem norādījumus, kādas būtu pretošanās metodes un iespējas. TV24 viesojās zvērināts advokāts Saulvedis Vārpiņš, kurš pauda neizpratni, jo viņaprāt koncepcija top pārāk gausi.
SAULVEDIS VĀRPIŅŠ, ZVĒRINĀTS ADVOKĀTS:
“Ir pretošanās koncepcija, kuru ir jāizstrādā. Ir visas citas, bet ir arī tāda, ko vajadzētu darīt, ir tie kas varbūt, vai negrib ņemt šo 72 stundu somu, bet varbūt viņš grib ņemt arī ieroci rokā. Tālāk šai koncepcijai ir jābūt gatavai tikai 2026. gadā. Jautājums ir tāds divi gadi ir pagājuši un vēl mēs gaidīsim divus gadus, lai būtu šī koncepcija, lai mēs zinātu. ”
Aizsardzības ministrs Andris Sprūds TV24 raidījumam “Stopkadri” norādīja, ka iedzīvotāji varētu pretoties vairākos veidos, piemēram, nesadarbojoties un nepakļaujoties ienaidniekam, tādējādi atbalstot savas valsts bruņotos spēkus. Savukārt konkrēta plāna, kā ikvienam no mums pretoties vēl neesot. Tāpat nav zināms, kā tiks apziņoti visi iedzīvotāji, lai uzzinātu par pretošanās metodēm.
ANDRIS SPRŪDS, AIZSARDZĪBAS MINISTRS (PRO):
“Par tiem pamat principiem mēs runātu vispārīgāk, kādas iespējas ir. Skaidrs, ka šīs te detaļas vel papildus jāizstrādā un pie tā šobrīd bruņotie spēki strādā, lai tas tiek iekļauts jau esošajos dokumentos, kas principā nodrošina mūsu valsts aizsardzību. ”
Aizsardzības ministrs atzīst, ka pretošanās koncepciju ir jāizstrādā pēc iespējas ātrāk, šobrīd gala termiņš esot noteikts 2026. gada oktobris.