STOPkadri: Kāds liktenis gaida Meža kapos uzstādīto pieminekli Vilim Lācim? 166
Rīgā aktuāla pieminekļu tēma! Nupat pilsētas Rāte lēma par cariskās Krievijas karavadoņa Barklaja De Tolli pieminekļa demontāžu.
Starp citu, monuments uzsliets pašā pilsētas centrā, netālu no Latvijas valdības mājas. Rakstnieka Andreja Upīša bronzas statuju vispār plānots pārzāģēt uz pusēm. Pašvaldībā pagaidām vēl nespēj atbildēt uz jautājumu, ko iesākt ar padomju režīma kalpa Viļa Lāča pieminekli Rīgas Meža kapos. Lācis bija labs rakstnieks, bet latviešu tautas atmiņā viņš paliks kā cilvēks, kurš parakstīja deportāciju sarakstus.
Rīgas vicemērs Edvards Ratnieks (NA) TV24 atklāja, ka vēl notiekot sarunas ar Lāča radiniekiem. Tikmēr Latvijas Universitātes komunikācijas studiju virziena studente Una Balceviča devās aplūkot, kāds tad piemineklis Vilim Lācim izskatās.
“Šobrīd esmu Rīgas Meža kapos. Pieminekli Vilim Lācim sameklēt nebija grūti. Monuments ir liels un pat aizsedz skatu uz brīvvalsts pirmā prezidenta Jāņa Čakstes piemiņas vietu,” saka Una Balceviča.
Piemineklis izskatās nekopts. Vietu, kur agrāk atradās piemiņas plāksne šobrīd klāj bieza zāles kārta. Noprotams, ka zāle to aizsedz. Arī pats piemineklis izskatās nolaists, redzams, ka uz tā aug maza koka atvase. Vaicājām iedzīvotājiem, kāda ir viņu attieksme pret ieceri demontēt Viļa Lāča monumentu Meža kapos.
Ielu intervijas
Sieviete parkā: “Nu bet tā ir mūsu vēsture. Kāpēc, kāpēc vajag iznīcināt?”
Vīrietis parkā: “Literatūras ziņā viņš ir tāds bijis talantīgs cilvēks, tad politiskajā ziņā pilnīgi pretēji, tur ir daudz ļauna darījis. Līdz ar to nu tā kā pieminēt viņu un godināt vēlmes man, piemēram, personīgi nav.”
Vīrietis: “Izsūtīja jau ne tikai Kulakus, izsūtīja arī citus, tā saucamos pretpadomju elementus. Bet tur ir Viļa Lāča paraksts, un to nu es attaisnot nevaru nekādīgi.”
Sieviete: “Man liekās tā, tas, kas ir vēsturisks, kas ir bijis, nu manā vecumā runājot, tad, kāpēc viņš nevar palikt par piemiņu?”