STOPkadri: Jau daudzus gadus nevar veikt Salaspils kodolreaktora likvidācijas darbus. Vides aktīvisti bažījas par riskiem apkārtējai videi 46
Jau daudzus gadus dažādu iemeslu dēļ nevar veikt Salaspils kodolreaktora likvidācijas darbus. Pašreiz teritorijā darbojās laboratorija, viss norit mierīgi. Tomēr vides aizstāvji bažījas par riskiem apkārtējai videi. Mēs skaidrosim, kad varētu sākties reaktora demontāžas darbi.
Salaspils teritorijā atrodas kodolreaktors un radioaktīvo atkritumu glabātava. Šāds mantojums Latvijai palacis no padomju laikiem. Objekta uzturēšana ik gadu valstij izmaksā aptuveni 150 tūkstošus eiro. Uzsākt demontāžas darbus nepaātrināja arī 2014. gadā notikusī ārkārtas situācija, kad apkārtējā vidē noplūda ūdens ar radioaktīvu piesārņojumu. Nojaukšanas darbi gadu no gada tiek atlikti. Iepriekš medijos izskanēja, ka Salaspils kodolreaktora likvidācijas būvprojekta izstrādi varētu pabeigt 2024. gadā. Sižeta veidošanas laikā TV24 vēlējās izvaicāt par vides aizsardzību atbildīgās ministrijas ministri Ingu Bērziņu no Jaunās Vienotības, kad beidzot bīstamais objekts tiks likvidēts! Taču – konkrētu atbildi nesaņēmām.
INGA BĒRZIŅA, VARAM MINISTRE (JV): “Šis projekts ir Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra atbildībā un viņu īstenots, un viņi arī ir sniegušu Jums komentārus. Un tā kā viņi ir arī kapitālsabiedrība atbildīgā par projekta īstenošanu. Mums šobrīd kā ministrijai mums nav papildus komentāru.”
Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrā TV24 noskaidroja, ka līdz šī gada jūnija beigām jāizstrādā Salaspils kodolreaktora likvidācijas būvprojekts un iecerēts, ka šogad beidzot sāksies nojaukšanas darbi. Demontāža izmaksāšot aptuveni 10 līdz 40 miljonus eiro un ilgšot vairākus gadus.
LIENE ĀBELE, LVMĢC INFORMĀCIJAS UN ANALĪZES DAĻAS VADĪTĀJA: “Darbi ir aizkavējušies ņemot vērā Ukrainas karu. Ir piesaistīts uzņēmums no Ukrainas attiecīgi daļēji šī iemesla dēļ. Un arī bija nepieciešams ievākt paraugus un analizēt tos gan Latvijas, gan Lietuvas laboratorijās un arī šie darbi ir nedaudz aizkavējušies.”
Centrā piebilst, ka objekts tiek rūpīgi apsaimniekots un riski videi neesot. Tikmēr vides aizstāvji uzsver, ka tik liela aizkavēšanas likvidācijas darbos rada drošības riskus gan iedzīvotājiem, gan apkārtējai videi un parāda, to, ka valsts nav gatava apsaimniekot šādus objektus.
JANIS BRIZGA, BIEDRĪBAS “ZAĻĀ BRĪVĪBA” VALDES PRIEKŠSĒDĒTĀJS: “Demontāža nav plānota līdz zaļajam zālājam, netiek paredzēta arī augsnes izņemšana ap reaktoru, kur ir vēsturiski konstatēts piesārņojums, līdz ar to arī nākotnē šis objekts paliks konservācijas stadijā, tur nevarēs taisīt bērnu laukumiņu.”
Vides aizstāvji turpinās rūpīgi sekot līdzi Salaspils kodolreaktora likvidācijas procesam. Pagaidām gan protesta akcijas – ar mērķi pievērst sabiedrības uzmanību nepieciešamībai beidzot uzsākt bīstamā objekta likvidāciju – netiekot plānotas.