STOPkadri: Izskan aicinājumi modernizēt trauksmes sirēnas, lai gan tās neesot pietiekami efektīvas 0
Divas reizes gadā valstī tiek iedarbinātās trauksmes sirēnas, lai noskaidrotu, kāds ir to tehniskais stāvoklis, cik no tām strādā, cik nē. Pārbaužu laikā glābēji aicina iedzīvotājiem neuztraukties, bet atsaukt atmiņā, kas būtu jādara reālu briesmu gadījumā, vēsta TV24 raidījums “STOPkadri”.
Pēdējo reizi šāda trauksmes sirēnu pārbaude notika maijā. No 164 uzstādītajām trauksmes sirēnām pārbaudīja 155. No tām bez traucējumiem nostrādājušas tikai 119, bet deviņas, dažādu iemeslu dēļ vispār netika pārbaudītas. Sirēnas esot izvietotas valsts lielākajās pilsētās, tādējādi trauksmes signālu visi iedzīvotāji nedzird. TV24 raidījums “STOPkadri” vaicāja iekšlietu ministram Rihardam Kozlovskim, vai tuvākajā laikā nav plānota papildus trauksmes sirēnu iegāde.
“To izmaksas ir pietiekami lielas, pašlaik, visticamāk sirēnu tāda nopietna iegāde nevarētu tik īstenota tieši, jā, dēļ budžeta,” norāda Kozlovskis.
Ministrs piebilda, ka briesmu gadījumā trauksmes sirēnas neesot vienīgais iedzīvotāju apziņošanas veids. Šobrīd noslēgts līgumus par šūnu apraides sistēmas izveidi, kā arī aplikācijā 112 plānots ieviest papildus funkcijas, piemēram, dažāda veida apziņošanu un patvertņu atrašanās vietas.
“Var nonākt līdz tam, ka apziņošanā tiks iesaistīti operatīvie darbinieki. Gan glābšanas dienests, gan policijas darbinieki fiziski apbraukājot, izmantojot skaļruņus,” Kozlovskis saka.
Šobrīd vēl nav zināms, kad visas nosauktās apziņošanas sistēmas pilnvērtīgi sāks darboties. Tikmēr neoficiāli izskan, ka trauksmes sirēnas neesot efektīvs apziņošanas paņēmiens, turklāt dārgs. Apspriesta ideja pāriet uz moderno satelītsakaru sistēmu, nomainot sirēnas pret jaunām, kas spēj atskaņot arī paziņojumus. Tomēr augsto izmaksu dēļ tas patlaban nav iespējams.
Arvien skaļāk izskan ierosinājumi no trauksmes sirēnām nākotnē atteikties vispār, ieviešot modernākus iedzīvotāju apziņošanas veidus.