STOPkadri: Inčukalna gāzes krātuve ir latviešu bagātība, ja vien mēs to spētu izmantot… 50
“Inčukalna gāzes krātuve – tā ir latviešu bagātība. Ja latvieši spētu to izmantot, tad mēs skaitītu naudu, tās būtu ļoti daudz, mēs to liktu kabatās, un valstij būtu gana arī citām lietām,” tā TV24 raidījumā “STOPkadri” norāda tā vadītājs Armands Puče.
“Conexus Baltic Grid” ir valsts kapitālsabiedrība, kura apsaimnieko Inčukalna gāzes krātuvi. Viņi ir iesnieguši SPRK tarifu plāno, jauno projektu, kas, visticamāk, nozīmē, ka būs dārgāk. Tarifs būšot par 39% augstāks nekā pašreiz.
Te rodas jautājums, kāpēc? Norādīts, ka kopējās “Conexus” izmaksas ir mazinājušās, taču plānoto tarifu pieaugumu nosaka dabasgāzes patēriņa kritums. Kā tad tā? Mēs taupām, mēs gribam iet prom no krievu “adatas”, bet sanāk, ka tāpēc būs tarifu pieaugums infrastruktūrai. Kur tad ir caurspīdīgums? Kur tad ir slavenais enerģētiskās politikas viedums?
Aigars Kalvītis pērnā gada rudenī norādījis, ka “Latvijas Gāze” pieprasa Latvijas valstij samaksāt par iepirkto gāzi. Toreiz bija šaubas, vai pietiks, vai nepietiks, un tad valdība uzdeva Kalvītim, “Latvijas Gāzei”, “Gazprom” nodrošināt mājsaimniecībām utt. nepieciešamo gāzes apjomu. To viņi arī izdarīja.
Bet tagad gāze ir lētāka. Un ko dara Kalvītis? Viņš paskatās mūsu ierēdņu stādītajos līgumos, kuros ir ietverts, ka “Latvijas Gāze” var prasīt atpakaļ kompensāciju Latvijas valstij par sadārdzinājuma tiesu, un tie ir desmitiem miljoni. Un ir aizdomas, ka Kalvītis to izmantos.
Ko mēs varam darīt šajā sakarā? Nu labi, krievu juristi pastrādās, bet mēs varam Kalvītim teikt: “Gaso”, kas piederēja “Latvijas Gāzei” un kas tik ātri tika pārdots it kā igauņiem, valdībai ir pēdējais vārds, lai apstiprinātu šo darījumu, un tagad Kariņš varētu iestāties pozā un teikt, ka mēs par to nopirkto gāzi nemaksāsim.
Un vēl vairāk – “Gaso” darījumu varētu neapstiprināt, jo varbūt šim uzņēmumam ir jāpaliek Latvijas rīcībā.