STOPkadri par ienākuma nodokli dāvanām: FM doma ir, un tā lido. Bet zelta spārnu tur nav – tikai un vienīgi stulbuma spārni 43
“Hibrīdkara apstākļos Finanšu ministrija piedāvāja un Ministru kabinets apstiprināja par dāvanām noteikt ar ienākuma nodokli neapliekamo dāvanu griestus 100 eiro apmērā,” TV24 raidījumā “STOPkadri” norāda žurnālists Armands Puče, piebilstot, ka tajā dienā premjere Evika Siliņa nebija darbā.
Kad viņa ieradās, premjere uzreiz vienojusies ar finanšu ministru Arvilu Ašaradenu par šo grozījumu nevirzīšanu, lai novērstu iedzīvotāju apgrūtināšanu ar smagu birokrātiju.
Valdības deklerācijas 36.punktā rakstīts: “Veiksim būtiskas izmaiņas nodokļu politikā vienu reizi četru gadu ciklā. Uzlabosim ekonomikas konkurētspēju, mazināsim ienākumu nevienlīdzību un palielināsim nodokļu ieņēmumus, kā arī samazināsim ēnu ekonomiku. Vienkāršosim nodokļu nomaksu, padarot to mazāk resursu un laika ietilpīgu.”
“Vienkāršosim!” uzsver A.Puče.
Kur ārprāts rodas? Atbilde ir vienkārša – Finanšu ministrijā. Viņš citē Finanšu ministrijas priekšlikumu 2024.gada valsts budžetam: “Nostiprināt sistemātisku dizaina domāšanas (jaunrades) metodes izmantošanu revīzijas pakalpojuma kvalitātes uzraudzības procesā, veidojot valsts pārvaldes profesionāļu inovētspēju.”
Galvenais, ka viņi zina par, ko viņi runā. Tikai pārējie neko nesaprot, uzsver A.Puče.
Ko darīt ar šādiem ierēdņiem? Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā sagatavots piedāvājums valstij nelojālus ierēdņus atbrīvot no darba, ja nebūs ievērots lojalitātes Latvijas valstij un tās Satversmei pienākums. A.Puče norāda: “Un tieši tā! Kas tā par lojalitāti? Izskaidrojiet cilvēkiem, nevis ierēdņiem!”
Aģentūra LETA jau ziņoja, ka Ministru prezidente Evika Siliņa (JV) vienojusies ar finanšu ministru Arvilu Ašeradenu (JV) budžeta paketē nevirzīt grozījumus likumā par iedzīvotāju ienākuma nodokli.
Kā tviterī ziņo Ministru prezidente, šie grozījumi būs jāpārstrādā. Siliņa lēmumu pieņēmusi, “lai novērstu iedzīvotāju apgrūtināšanu ar nevajadzīgu birokrātiju”.
Valdība jau iepriekš vienojusies neradīt papildu birokrātiju, pirmdien pēc koalīcijas sanāksmes sacīja premjerministre, skaidrojot, ka minētais likumprojekts nebija līdz galam izstrādāts, lai visiem būtu skaidrs, kā notiktu deklarēšana.
Ministru prezidente atzīmēja, ka ne vienmēr likumprojektu autori ierēdniecības līmenī spēj uz piedāvātajām izmaiņām paraudzīties, kā tas strādās no iedzīvotāju kā lietotāju pozīcijām.
Kā piemēru, kas jāatrisina likumprojektā, premjerministre norādīja, ka jābūt skaidrībai, vai kā dāvana tiešām tiktu vērtēts arī maksājums par vecāku komunālo rēķinu.
Tagad likumprojekts tiks izņemts no budžeta likumprojektu pakotnes un nodots sabiedriskai apspriešanai, tāpat gaidāmajai jaunajai Valsts ieņēmumu dienesta vadībai viens no uzdevumiem būs piedāvāt, kādā veidā vispārīgā deklarēšanās varēs notikt, sacīja Siliņa.
Vaicāta sīkāk par sabiedrības iesaistīšanu šo likuma izmaiņu veidošanā, politiķe minēja vairākas pieejas, arī atklātu diskusiju rīkošanu. Tāpat Siliņa norādīja, ka tagad jautājums būs mediju dienaskārtībā.
Premjerministre norādīja, ka, tāpat kā tas jau ir izdarīts Lietuvā un Igaunijā, arī Latvijai ir pareizi virzīties uz vispārējo deklarēšanos, kas jau sen noteikta arī ēnu ekonomikas apkarošanas plānā.
Jau ziņots, ka Finanšu ministrija (FM) rosinājusi izņemt no valsts budžeta likumprojektu paketes grozījumus likumā par iedzīvotāju ienākuma nodokli, kas paredz izmaiņas iedzīvotāju ienākumu deklarēšanas sistēmā, un nodot tās atkārtotai saskaņošanai. Savukārt “Apvienotais saraksts” (AS) deputāti iesnieguši pieprasījumu Ministru prezidentei Evikai Siliņai (JV), prasot skaidrot obligātās iedzīvotāju ienākumu deklarēšanas likumprojekta pamatotību un lietderību.
Ikgadējs vispārējs iedzīvotāju ienākumu deklarēšanās pienākums būtu spēkā no 2025.gada par 2024. taksācijas gadu, paredzēja valdības 9.oktobrī atbalstītie grozījumi Iedzīvotāju ienākuma nodokļa likumā, ar kuriem plānots pilnveidot vispārējo ienākumu deklarēšanas sistēmu.
Ar likumprojektu paredzēts noteikt, ka deklarācija nebūs jāsniedz, ja no citas fiziskās personas taksācijas gadā būs saņemti ar nodokli neapliekami ienākumi, kas nepārsniedz 100 eiro.