“STOPkadri ar Armandu Puči” noskaidro, kā izskatās kabelis, kuru sabojāja Baltijas jūrā 0

Autors: Marta Krīgere, TV24 žurnāliste

“Esmu Latvijas Valsts Radio un televīzijas centra birojā, un lūk, tā izskatās optisko šķiedru kabelis, kurš tika sabojāts Baltijas jūrā 26. janvāra agrā rītā. Tas ir ļoti smags, vairākos slāņos, lai pasargātu optiskās šķiedras, kas ir mata biezumā un kas nodrošina mums internetu.”

Reklāma
Reklāma
Trampa optimismam nav pamata: izlūkdienesti atklāj Putina patieso plānu. Kādas nelietības iecerējis Krievijas diktators?
Baltais nams nāk klajā ar skaļu paziņojumu: Donalds Tramps pārliecināts, ka nedēļas laikā karš tiks izbeigts
Veselam
Mēs bieži vien tiem nemaz nepievēršam uzmanību: 9 simptomi, kas var liecināt par agrīnu diabētu
Lasīt citas ziņas

Zemūdens optiskās šķiedras kabelis nodrošina ne tikai interneta, bet arī telefonsakaru savienojumus starp valstīm un kontinentiem. Tajā dati (informācija) tiek pārraidīti ar gaismas impulsiem, kas plūst caur šīm šķiedrām. Zibenīgā ātrumā un augstā kvalitātē.
Latvijas Valsts radio un televīzijas centra vadītājs Ģirts Ozols TV24 raidījumam “Stopkadri ar Armandu Puči” demonstrēja Baltijas jūrā esošajam kabelim identisku paraugu.

“Šeit mēs redzam divus piemērus. Tas tuvākais mums ir, tātad sauszemes optiskās šķiedras. Tādas tās arī dabā izskatās. Attiecīgi tās šķiedras ir izvietotas šeit šajos vadiņos krāsainajos. Kas attiecas uz jūras kabeli, tad tā uzbūve ir būtiski savādāka. Jūs varat redzēt šeit ir pilns jūras kabelis. Šeit jau ir lobīts, tātad ir slāņi, kas to aizsargā. Un šeit šajā caurulītē pa vidu jau iekšā ir izvietots tas, ko varētu nosaukt par kabeļu kanalizāciju, kurā iekšā jau ir optiskās šķiedras, kas ir redzamas šeit. Šie matiņi, ja tā varētu teikt,” skaidro Ģirts Ozols, Latvijas Valsts radio un televīzijas centra valdes priekšsēdētājs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Baltijas jūrā esošajā Latvijas Valsts radio un televīzijas centra kabelī, kas tika sabojāts posmā Ventspils-Gotlande, ir vairāk nekā 100 optisko šķiedru. Tās bija tik smagi traumētas, ka kabelis pilnībā pārtrauca darboties.

Latviju ar citām teritorijām savieno kopumā četri zemūdens kabeļi, no kuriem šobrīd funkcionē tikai trīs. Taču bez zemūdens kabeļiem datu pārraide notiek arī pa sauszemi – zemē ieguldītiem kabeļiem – un “gaisu”, piemēram, caur satelītiem.

Ozols uzsver, ka, lai gan pilnīga optisko savienojumu iznīcināšana ir gandrīz neiespējama, šāds scenārijs radītu nopietnas sakaru un interneta piekļuves problēmas. Katrs optisko savienojumu pārrāvums iedzīvotājus ietekmētu tā, ka, piemēram, telefonsarunās rastos aizture, tīmekļa vietnes atvērtos lēnāk, un arī sociālo tīklu lietošana kļūtu apgrūtināta.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.