Stoltenbergs: Pāragri spriest par Turcijas-Krievijas Sīrijas vienošanos 1
Ir pāragri spriest, vai Turcijas un Krievijas vienošanās par kopīgu patrulēšanu Sīrijas ziemeļaustrumos sekmēs miera iestāšanos reģionā, trešdien sacīja NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs.
“Es uzskatu, ka ir nedaudz pāragri spriest par to, kādas būs sekas, rezultāts Turcijas prezidenta Redžepa Tajipa Erdoana un Krievijas prezidenta Vladimira Putina paziņojumam,” žurnālistiem Briselē sacīja Stoltenbergs.
Vienlaikus viņš pozitīvi izteicās par pagājušajā nedēļā panākto Turcijas un ASV vienošanos par ugunspārtraukšanu, jo ar to esot būtiski samazināta vardarbība un panākts kaut kas tāds, “uz kā mēs varam būvēt un virzīties uz politisku noregulējumu Sīrijas krīzei”.
Tuvojoties ceturtdien un piektdien Briselē gaidāmajai NATO aizsardzības ministru sanāksmei, kur darbakārtībā ir teju vispārēju nopēlumu izsaukušais Turcijas iebrukums Sīrijas ziemeļaustrumos, Stoltenbergs uzsvēra, ka ir “steidzami nepieciešams politisks noregulējums” šim konfliktam.
Stoltenbergs arī sacīja, ka ir runājis ar Vācijas aizsardzības ministri Annegrētu Krampu-Karenbaueri par viņas priekšlikumu izveidot starptautiski kontrolētu drošības zonu Sīrijas ziemeļos, tomēr uzsvēra, ka šādam risinājumam nepieciešami spēlētāji uz vietas.
“Es pozitīvi vērtēju, ka NATO sabiedrotajiem ir priekšlikumi par to, kā virzīties uz priekšu, kā rast politisku risinājumu, un protams – politiskam risinājumam ir jāiesaista visi spēlētāji uz vietas,” sacīja Stoltenbergs.
“Nav iespējams politisks risinājums, iesaistot tikai dažus no viņiem. Tātad politiskam risinājumam var būt dažādi veidi un dažādas formas, bet tajā ir jāiesaista spēlētāji, kas ir uz vietas.”
“Šis jautājums pavisam noteikti tiks izskatīts, diskutēts mūsu sanāksmē, un es sagaidu, ka Krampa-Karenbauere dalīsies ar savām domām ar citiem sabiedrotajiem,” norādīja Stoltenbergs.
Turcija 9.oktobrī sāka plašu uzbrukumu kurdu kontrolētajām teritorijām Sīrijas ziemeļaustrumos, vispirms veicot intensīvu bombardēšanu, bet tad izvēršot sauszemes spēku ofensīvu.
Turcijas iebrukums kļuva iespējams pēc tam, kad ASV prezidents Donalds Tramps 6.oktobrī paziņoja, ka Sīrijā no robežas ar Turciju tiek atvilkti ASV karavīri, kas cita starpā bija arī garants tam, ka Turcija neuzbrūk Sīrijas kurdiem.
Līdz ar ASV karaspēka atvilkšanu Sīrijā nostiprinās prezidenta Asada, kā arī Krievijas un Irānas pozīcijas, norāda eksperti.
Sīrijas kurdiem bija izšķiroša loma ASV vadītajā militārajā operācijā Sīrijā, kuras rezultātā tika sakauts “Islāma valsts” “kalifāts”.
Kurdu līderi pauduši bažas, ka Turcijas ieņemtajos Sīrijas apvidos tiks veikta etniskā tīrīšana.
Trešdien Sīrijas-Turcijas robežas posmā sākuši patrulēt Krievijas spēki.