Artrīts ar iekaisumu 0
No iekaisuma artrītiem visbiežāk sastopams reimatoīdais artrīts, kura gadījumā ir skartas abas plaukstas simetriski un procesā ir iesaistītas vairāk nekā četras locītavas. “Vismīļākās” šai slimībai ir plaukstu locītavas un tās, kur sākas pirksti, kas var sašķiebties un dažādi izlocīties. Šādā gadījumā iespējamas visas iekaisuma pazīmes – sāpes, izteikts pietūkums, apsārtums, lokāls karstums, kā arī stīvums no rīta daudzas stundas vai pat visu dienu.
Reimatoīdo artrītu ārstē ar tā sauktajiem sintētiskajiem un bioloģiskajiem bāzes medikamentiem un papildus galvenokārt paasinājuma periodā ar hormonu preparātiem glikokortikoīdiem, ko izmanto arī aktīvas slimības gadījumā, sākot ārstēšanu. Sāpes mazinošos nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus nevajadzētu lietot ilgstoši.
Psoriātiskais artrīts arī var skart plaukstu un pirkstu locītavas vai tikai pirkstu galu falangas. Šādā gadījumā parasti uz ķermeņa ir redzami psoriāzes izsitumi. Kā novērojusi daktere Kadiša, visbiežāk pacienti slimo ar smagu psoriāzi un apmēram 20–30 gadu laikā tai pievienojas artrīts. Dažkārt vienlaikus attīstās abas slimības, bet citkārt – vispirms artrīts. Šo artrīta veidu ārstē līdzīgi kā reimatoīdo artrītu.
Iekaisīgu artrītu plaukstās var izraisīt arī podagra, kas parasti skar kājas īkšķi, bet dažkārt izpaužas tikai uz plaukstu pirkstu locītavām. Podagriska artrīta gadījumā raksturīgas lēkmes, kas, slimībai progresējot, kļūst arvien ilgākas, līdz sāpes gandrīz nepāriet. Ar laiku zem ādas ap locītavām redzami balti urīnskābes sāļu sakopojumi. Tad visas dzīves garumā ar diētas vai medikamentu palīdzību jāgādā, lai asinīs nepaaugstinātos urīnskābes līmenis, kas veicina sāļu nogulsnēšanos locītavās un provocē sāpju lēkmes.
Podagras slimniekiem jāierobežo gaļas ēšana un vislabāk izvēlēties putnu balto gaļu. Urīnskābes līmeni asinīs paaugstina gaļas subproduktu, desu izstrādājumu, šprotu, sardīņu, siļķu, pākšaugu un alkohola lietošana. Var droši ēst sarkanās un zilās ogas, jo īpaši ķiršus, kā arī piena produktus.
Kā artrīta slimniekam sev palīdzēt
* Atkarībā no slimības, tās skartajām locītavām un bojājuma rakstura sāpes mazinās dažādas fizikālās procedūras. Osteoartrīta gadījumā pašsajūtu var uzlabot siltums, bet, ja ir iekaisīga artrīta paasinājums, ieteicamas aukstuma aplikācijas. Uz slimās locītavas var pusstundu paturēt kaut vai ar dvieli aptītu saldētu dārzeņu paciņu.
* Lai neatrofētos saites un muskuļi, ļoti svarīgas ir kustības. Par vēlamajiem vingrinājumiem būtu vērts konsultēties ar fizioterapeitu vai rehabilitologu.
* Cīņā pret artrīta izraisītām sekām un kaulaudu stiprināšanai ieteicams lietot zivju eļļu un sekot, lai asinīs netrūktu D vitamīna, kas nepieciešams kaulu veselībai un imūnās sistēmas aktivitātei.