Stīvs no kondicioniera! Kā sev palīdzēt, iesaka neiroloģe 0
Lasītājs jautā: “Kaut īsu brīdi pastaigāju veikalā gar vēsajām vitrīnām un – vairs nevaru pagriezt kaklu. Siltajā laikā kolēģi parasti ieslēdz kondicionieri. Viņiem problēmas nerodas, taču man, kaut gan piesedzu plecus, vienmēr savelk muguru. Kādēļ tā? Ko iesākt, lai mazinātu kaitējumu?”
Paaugstinātu jutību pret vēsumu un caurvēju mēdz radīt mugurkaula kaites. Sēdoša darba veicējiem raksturīga kakla lordoze, kad starpskriemeļu diski un locītavas ir nepareizi noslogotas, kakla un plecu daļas muskuļi – saspringuši. Kondicioniera iedarbībā, it īpaši ilgstoši uzturoties tieši aukstā gaisa plūsmā, problēmas pastiprinās vēl vairāk, skaidro neiroloģe Inese Blumberga.
Jakas uzvilkšana vai plecu piesegšana ar šalli ne vienmēr pasargā, jo, jau iepriekš baidoties no iespējamās sapūšanas, mēdzam sasprindzināt muskuļus. Sūdzības var rasties uzreiz, taču biežāk tas notiek nākamajā dienā.
Jo laukā karstāks laiks, jo kondicionieris tiek noregulēts uz vēsāku temperatūru. Prātīgāk būtu telpu kārtīgi atvēsināt, pa to laiku izejot laukā, un pēc tam temperatūras starpību samazināt, lai atšķirība ar āra gaisu nebūtu lielāka par 5–7 grādiem. Arī automašīnā jādara tāpat.
Vēsā gaisa plūsma iedarbojas uz ādas receptoriem, kas informāciju par aukstumu pārraida muguras smadzenēm. Kā atbilde seko organisma aizsargreakcija – muskuļi saraujas un, sašaurinoties asinsvadiem, tiek sliktāk apasiņoti. Nervu saknīšu kairinājuma dēļ muskuļi savelkas vēl jo vairāk.