Stirnas ziemā posta augus kapsētā. Kā novērst to sirojumus? 0
Kā pasargāt kapos stādītās tūjas no stirnām, kas regulāri apgrauž nelielos kociņus? Ziemā droši vien atkal tos sapostīs… Varbūt ir kāds iedarbīgs līdzeklis? ANNA Rugāju novadā
Kādus augus labāk stādīt kapsētā, lai tos nebojātu stirnas? ĀRIJA B. Kārsavas novadā
Stirnas tomēr nav tik liels kapsētu bieds, par kādu tās reizēm uzskata.
Kapavietā vajadzētu stādīt augus, kas neprasa īpašu kopšanu. Stādu audzētājs iesaka savas dzimtas kapu zonas norobežošanai izmantot dzīvības koku pundurformas. Tām nevajadzētu būt augstākām par 50 cm, jo latviskā kapsētā nekas nav slēpjams. Kompaktas ir Rietumu tūjas lodveida šķirnes ‘Salaspils’ (skujas tumši zaļas, spīdīgas), ‘Danica’ (skujas smaragdzaļas, smalkas). Tūjas stāda pusmetra attālumā citu no citas. Atšķirībā no spirejām, Alpu vērenēm, ligustriem, klintenēm šos zemos skujkokus nevajag regulāri apgriezt – lai uzturētu dekoratīvu vainaga formu, pietiek to darīt reizi divos trijos gados.
Nevajadzētu kapavietai izvēlēties mūžzaļos bukšus. Ja tie nav pasargāti no agra pavasara saules, augu lapas un dzinumi var apsvilt.
Kompozīcijas galvenais akcents piemiņas dārzā var būt nokarens kokaugs, potēts uz 1 – 1,5 m auguma stumbra. Latviešiem svēts koks ir ābele, tāpēc kā soliteraugs labi iederēsies sēru ābelīte ar nokareniem zariem. Ziedoša vai nosēta ar maziem purpurkrāsas ābolīšiem tā izcelsies visā krāšņumā.
Uz kapu kopiņām var stādīt akmeņlauzītes, ložņu cekuliņus, ibēres, laimiņus, dažādu šķirņu aslapu flokšu un citus augus.
Stādījumu aizsardzībai pret meža dzīvniekiem var izmantot dažādus sietus un perforētus plastmasas vairogus. Zoologs Jānis Ozoliņš slavē plastmasas vai metāla režģus, ko izliek novembra beigās un atstāj līdz sniega nokušanai pavasarī. Protams, pastāv risks, ka tos kāds garnadzis var nozagt…
Ja šķiet, ka sieti pārāk izcelsies un bojās skatu, kociņus var apsiet ar egļu zariem. Skujkoku aizsardzībai var izmantot arī repelentu Plantskids, kas atbaida dzīvniekus. Līdzeklis ir tumši brūnā krāsā, un izskata ziņā kociņš pēc apstrādes daudz nezaudē.