Foto – Shutterstock

Stipri svīst kājas! Kur vaina un kā sev palīdzēt, iesaka dermatoloģe Lauma Valeine 0

Karstā laikā kājas vairāk svīst, kas kļūst apgrūtinoši, ja tās sāk nelabi ost. “Ja sviedru dziedzeri darbojas pastiprināti, mitrumā un siltumā savairojas baktērijas un sēnītes, kas rada nepatīkamu aromātu. Ja tiek ievērota higiēna, taču problēma neatkāpjas, vajadzētu noskaidrot un censties novērst tās iemeslu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Būtu jāapmeklē ģimenes ārsts un dažkārt arī endokrinologs, lai atklātu, vai tā nav cukura diabēta vai vairogdziedzera pastiprinātas funkcijas blakusparādība,” iesaka P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Ambulatoro pakalpojumu centra un skaistuma klīnikas “4. dimensija” dermatoloģe Lauma Valeine.

Kur slēpjas vaina?

Pēdu izteikta svīšana nav tikai estētiska vai psiholoģiska problēma. Sviedri, kas pastāvīgi kairina pēdas, var veicināt iekaisuma un izsutuma rašanos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vispirms jāpievērš uzmanība higiēnai. Svarīgi kājas pēc mazgāšanas rūpīgi noslaucīt, neaizmirstot izsusināt pirkstu starpas, jo mitrā vidē āda atmiekšķējas, radot ideālu augsni baktēriju attīstībai.

Būtiski ir valkāt dabiska materiāla laika apstākļiem piemērotus apavus un zeķes, lai notiktu gaisa apmaiņa un pēdas varētu elpot.

Bieži vien problēmas iemesls ir plakanā pēda. Tad nepieciešama podologa konsultācija – viņš veiks īpašu izmeklējumu podometriju, nosakot, vai ir mainīta pēdas anatomija.

Bieži pēdu svīšanas pro­blēma piemeklē augstpapēžu kurpju valkātājas, jo šie apavi nospiež sviedru dziedzerus, kā arī sporta apavu nēsātājus, jo lielākā daļa apavu ir gatavoti no neelpojoša materiāla.

Pastiprinātu svīšanu veicina veģetatīvās nervu sistēmas nestabilitāte – bieži uztraukumi un stress.

Sviedru aromātu var padarīt izteiktāku pikantu un sāļu ēdienu, alkohola, kafijas un šokolādes lietošana.

Daudzi neiedomājas, ka nejaukā aromāta cēlonis ir nepietiekama pēdu kopšana. Nepietiek ar to, ka kājas divreiz dienā nomazgājam. Svarīgi rūpīgi apgriezt nagus un novīlēt raupjo, sabiezējušo ādu.

Arī pārlieku cītīga mazgāšanās ar ziepēm biežāk nekā divreiz dienā var veicināt baktēriju vairošanos, jo, iznīcinot aizsargkārtiņu, āda kļūst uzņēmīgāka pret sēnītēm un citiem nevēlamiem mikroorganismiem.

Tāda problēma var rasties, lietojot medikamentus pret paaugstinātu asinsspiedienu un depresiju, kā arī dažas citas zāles.

Reklāma
Reklāma

Kā sev palīdzēt

Aptiekās un kosmētikas veikalos var iegādāties speciālus krēmus un aerosolus, kas nomāc baktēriju vairošanos un novērš nepatīkamo aromātu, iedarbojoties uz sviedru dziedzeriem un nedaudz mazinot svīšanu, piedevām mīkstinot ādu. To sastāvā ir mentols, dažādu ēterisko eļļu maisījumi, tanīns. Tie, tāpat kā kājām paredzētie dezodoranti, jālieto vienu vai divas reizes dienā. Dažiem no tiem piemīt arī pretsēnīšu iedarbība.

Alumīnija hlorīdu saturošie antiperspiranti, kas samazina un bloķē sviedru dziedzeru darbību, jāsmērē uz sausām pēdām. Ja tās būs mitras, var rasties papildu kairinājums. Tos izmanto vienu mēnesi katru vakaru un, kad problēma jūtami mazinājusies, trīs vakarus nedēļā.

Ja apstiprinājies, ka izteiktās svīšanas cēlonis ir veģetatīvās nervu sistēmas nestabilitāte, ieteicamas regulāras fiziskas aktivitātes un atpūta. Pārlieka stresa gadījumā noderēs baldriāna vai citi viegli nomierinoši preparāti.

Veģetatīvās nervu sistēmas un sviedru dziedzeru darbību palīdzēs regulēt kontrastduša, sākot ar siltu un beidzot ar aukstu ūdeni.

Samazināt svīšanu var palīdzēt stiprs zaļās vai melnās tējas novārījums. Īpašās vielas tanīni, ko šie dzērieni satur, darbojas savelkoši, mazinot sviedru dziedzeru aktivitāti.

Tās ir arī ozola mizas sastāvā, ko, gatavojot novārījumu, ņem 50 – 100 gramus uz litru ūdens un vāra 15 – 30 minūtes. Kājas tajā jāmērcē 10 – 15 minūtes. Efekts būs jūtams pēc pāris nedēļām, taču jārēķinās ar nelielu ādas iekrāsošanos.

Līdzīga ietekme būs sunīšu uzlējumam, ko gatavo, uz divām glāzēm ūdens ņemot ēdamkaroti drogu, uzvārot, ļaujot pusstundu ievilkties un pievienojot litram ūdens.

Problēmu mazinās arī jūras sāls vai viegls etiķa, vislabāk ābolu, šķīdums, izmantojot 1 ēdamkaroti uz litru ūdens. Šādām vanniņām būs arī pretsēnīšu darbība. Vienīgi jāatceras: ja pēdas ir ar plaisām, izsutumu un pušumiem, šie līdzekļi var kairināt bojāto ādu, radīt nepatīkamas sajūtas.

No rīta pirms zeķu vilkšanas pēdas var ierīvēt ar talku, bērnu pūderi vai speciālo pēdu pūderi ar tanīnu, mentolu vai cinka dioksīdu, kas nosprosto sviedru dziedzeru poras un nomāc nepatīkamo aromātu.

Var mēģināt veikt fizikālās terapijas procedūras sonoforēzi vai jonoforēzi, kuru laikā ādā ievada ārstnieciskas vielas, kas “aizver” sviedrus izvadošās poras. Efekts parasti jūtams pēc 8 – 10 reizēm.

Visradikālākā metode pret svīšanu ir botulīna toksīna injekcijas, kas problēmu novērš 2 – 7 dienu laikā uz 6 – 9 mēnešiem. Pēdām gan tās veic retāk nekā padusēm un plaukstām. Parasti tad, kad nekas cits nav palīdzējis.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.