Foto – Shutterstock

Osteoporoze – ne tikai sievietēm. Kā pamanīt un rīkoties 0

Ar gadiem mūsu kauli kļūst arvien trauslāki un dažkārt viegli lūst pat nelielas slodzes vai traumas gadījumā. Bet aplam ir domāt, ka tā ir tikai vecu ļaužu vai sieviešu veselības problēma.

Reklāma
Reklāma

Ne tikai sievietēm

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Osteoporoze ir slimība, kas nemanāmi attīstās vairāku gadu laikā, kauliem pastiprināti zaudējot minerālvielas – kalciju un fosforu. Tāpēc mazinās kaulu blīvums, tie kļūst poraini, dobumaini un trauslāki. Jauniem cilvēkiem osteoporoze nemēdz būt, taču dažiem ir ģenētiski vai nepilnīgas kaulu veidošanās traucējumi.

Ja viss ir kārtībā, līdz 30 gadu vecumam kauli pastāvīgi uzpildās ar kalciju, taču pēc tam pakāpeniski sāk to zaudēt. Šajā vecumā arī rodas nepieciešamība papildus lietot kalciju vai D vitamīnu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pretēji stereotipiem osteoporoze nav tikai sieviešu slimība. Tiesa, viņām tā progresē ātrāk, jo kaulu mineralizācijas blīvuma zudumu veicina menopauzes izraisītas hormonu pārmaiņas. Tad aptuveni 10–15 gadu laikā var attīstīties osteoporoze. Tā sauktā vecu cilvēku osteoporoze pēc 70 gadu vecuma vienlīdz bieži sastopama abiem dzimumiem. Rīgas Stradiņa universitātes profesors Aivars Lejnieks uzsver, ka sievietes fizioloģiski nekad nesasniedz tik augstu kalcija uzkrāšanās līmeni kā vīrieši.

Kaulu mineralizācijas pakāpi ietekmē cilvēka dzīvesveids – fiziskās aktivitātes ikdienā, dzīve bez kaitīgiem ieradumiem un sabalansēts, veselīgs uzturs.

Kaulu minerālo blīvumu nosaka ar rentgena osteodensitometrijas metodi. Ārstēšanai ir pieejami efektīvi medikamenti, bet svarīgi ir rīkoties laikus, pirms radušies lūzumi, kas liecina par smagu osteoporozi.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.