Stipendija jaunajām zinātniecēm 0
Skaistas, jaunas, talantīgas, mērķtiecīgas – tādas arī šogad ir uzņēmuma “L’OREAL” stipendijas “Sievietēm zinātnē” saņēmējas Latvijā.
Šogad 43 pretendenšu konkursā stipendiju ieguva bioloģijas zinātņu doktore un Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra pētniece Zane Kalniņa, Latvijas Universitātes (LU) Medicīnas fakultātes doktorante un ārste Jeļizaveta Sokolovska, kā arī dabaszinātņu maģistre un LU Cietvielu fizikas institūta pētniece Liāna Širmane.
Z. Kalniņas pētījumu joma ir ļaundabīgu audzēju diagnostikas un audzēja attīstības gaitas uzlabošana. Stipendiju viņa plāno izlietot, lai strādātu pie prostatas vēža – visbiežāk sastopamā ļaundabīgā audzēja – diagnostikas metožu pētījuma. Nenovērtējama nozīme jaunu cilvēku ieinteresēšanā par dabas zinātnēm ir arī viņu skolas pedagogiem. Z. Kalniņa ir jau trešā “L’OREAL” stipendiāte, kas bioloģiju mācījusies Valmieras Viestura vidusskolā pie skolotājas Ilgas Verovkinas.
J. Sokolovska nāk no ārstu un zinātnieku dinastijas. Organiskās sintēzes institūta (OSI) direktors Ivars Kalviņš atzina, ka stipendiātei izdevies apvienot abas šīs jomas, jo līdztekus darbam P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Endokrinoloģijas centrā viņa veic arī pētījumus OSI. Stipendija dos iespēju J. Sokolovskai pētīt slāpekļa oksīda metabolisma lomu diabētiskās nefropātijas patoģenēzē Latvijas populācijā. J. Sokolovskas pētījumi var palīdzēt cīņā ar diabētisko nefropātiju, no kuras cieš diabēta pacienti.
L. Širmane pētīs nanoizmēru oksīdu luminiscences īpašības. Šīs nanodaļinas varētu izmantot arī vēža audzēja diagnosticēšanā un terapijā.
Kā pierādīja pērnā gada stipendiāšu ziņojumi par gada laikā paveikto, pētījumi bijuši veiksmīgi, zinātnieces par to rezultātiem ziņojušas starptautiskās konferencēs, tapušas starptautiski citējamas publikācijas, bet Ilze Smeltere pat ieguvusi vienu Latvijas patentu.
Stipendijas goda patronese, bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga pauda prieku, ka “L’OREAL” atbalsta tieši sievietes, jo pati jaunībā pat dzirdējusi profesoru izteikumus, ka uzņemt sievietes doktorantūrā ir resursu šķērdēšana – tāpat apprecēsies un zinātnē nestrādās. Par laimi, pēdējā gadsimtā stereotipi tomēr mainījušies, un arī Latvijas stipendiātes apliecina, ka ir iespējams apvienot veiksmīgu darbu zinātnē ar ģimenes dzīvi.