Foto – Thomas Ruffer/CARO/SCANPIX

Stingrāk uzmanīs aizņēmējus 2

Par 15 000 eiro (10 542,06 latiem) lielāku aizdevumu, kuru līdz pagājušā gada beigām cilvēks saņēmis uzņēmumā, viņam būs jāpaziņo Valsts ieņēmumu dienestam (VID) līdz šā gada 30. jūnijam.

Reklāma
Reklāma
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
RAKSTA REDAKTORS
Bez vainas vainīgs? Mirklī, kad trīs bērnu tēva Artūra kontā ienāca 200 eiro, viņš kļuva par bīstamu krāpnieku! 44
Lasīt citas ziņas

Nekas nav jāziņo, ja aizdevums saņemts no laulātā drauga vai radinieka līdz trešajai radniecības pakāpei, kā tas izskaidrots Civillikumā. Tāpat nekas nebūs jāziņo, ja naudu viņam aizdevusi banka vai krājaizdevu sabiedrība, vai firma, kurai ir atļauja aizdevumu izsniegšanai.

To paredz grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, kas ir spēkā no šā gada 1. janvāra. Šie grozījumi ir viens no jau agrāk Finanšu ministrijā kaldinātajiem pasākumiem ēnu ekonomikas apkarošanas plānā. Ministrijā un VID zina, ka bieži šie aizdevumi, īpaši tādi, kuriem atdošanas termiņš nav noteikts, ir fiktīvi. Neviens neko neatmaksā, un nevienam šādi izsniegtu naudu neprasa atdot. Patiesībā aizdevums ir atalgojums darba ņēmējam. Daudzos uzņēmumos izmanto šo shēmu, lai par darba ņēmēju nebūtu jāmaksā valstij iedzīvotāju ienākuma nodoklis un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas. Tāpat pieļaujams, ka aizdevumu veidā izmaksātās summas tiek izmantotas arī aplokšņu algām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc VID ziņām, fizisko personu neatmaksātie aizņēmumi un citas parādsaistības komercsabiedrībām, kuru pamatdarbība nav saistīta ar kredītu izsniegšanu, 2011. gadā bija aptuveni 354,5 milj. latu.

“Ja aizdevums bijis paņemts, bet par likumā noteikto pienākumu aizņēmējs neliekas ne zinis, tad VID uzlūkos to par tādu personas ienākumu, kas gūts pēc šā gada 1. janvāra un kas apliekams ar 24% iedzīvotāju ienākuma nodokli,” skaidro VID Nodokļu pārvaldes fizisko personu tiešo nodokļu metodikas daļas vadītāja vietniece Inese Kemzāne, “bet, ja aizdevuma ņēmējs aizdevuma izsniegšanas dienā bijis aizdevēja darbinieks, valdes vai padomes loceklis, tad papildus 24% likmei tiek piemērota arī 22% papildu likme.”

Jaunā kārtība paredz nodokļa maksātājiem arī dažus atvieglojumus. Piemēram, par gūto ienākumu, kas tādējādi apliekams ar nodokli, uzskatītu tikai izsniegtā aizdevuma neatmaksāto daļu, ko persona nebūs atmaksājusi sešu mēnešu laikā pēc aizdevuma līgumā noteiktā maksāšanas termiņa, bet ne ilgāk kā piecarpus gadu (66 mēnešu) laikā no aizdevuma izsniegšanas dienas. Šis noteikums neskar personas paņemtos aizdevumus saimnieciskas darbības ietvaros un nelielus, līdz 1500 eiro, aizdevumus. Tāpat tas neskartu tos aizņēmējus, kas aizņēmušies naudu no laulātajiem draugiem, radiniekiem līdz trešajai radniecības pakāpei, bankās, krājaizdevu sabiedrībās vai licencētās firmās.

Uzziņa


* Civillikumā skaidrots, ka radinieki līdz trešajai radniecības pakāpei ir bērni, mazbērni, mazmazbērni, vecāki, vecmāmiņas, vectēvi, vecvecmāmiņas, vecvectēvi, brāļi un māsas, brāļa dēli un brāļa meitas, krustdēli un krustmeitas, pusbrāļi un pusmāsas un viņu bērni.

* Grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” nosaka, ka aizdevuma saņēmējam ir pienākums deklarēt VID par 15 000 eiro lielāku aizdevumu, ja to izsniedzis komersants, individuālais uzņēmums (zemnieka vai zvejnieka saimniecība), kooperatīvā sabiedrība, nerezidenta pastāvīgā pārstāvniecība, biedrība, nodibinājums, organizācija, fiziska persona, kas reģistrējusies VID kā saimnieciskās darbības veicēja, vai, balstoties uz līgumu, apvienojušās divas vai vairākas personas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.