Foto – Sandra Ruska

Stīgojošās zemenes prasa rūpes. Ieteikumi, kā saglabāt stādiņus nākamajam gadam 0

Kā jāaudzē kāpelējošās vīteņzemenes? ZANDA CODES PAGASTĀ

Reklāma
Reklāma
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Lasīt citas ziņas

Remontantās zemeņu šķirnes jeb tā sauktās vīteņzemenes nav kāpelētājaugi, to stīgas pašas uz augšu nevijas, tāpēc jāuzsien pie balstiem.

Šīs zemenes audzējot vertikāli, iepriekš rūpīgi jāsagatavo augsne. Sākumā izrok līdz 40 cm dziļu grāvīti, ko piepilda ar sadalījušos kūtsmēslu un kompleksā mēslojuma (300–400 g/m³) maisījumu. Tad stāda zemenes aptuveni pusmetra attālumā citu no citas. Stādījumiem uzber mulču. Augiem pastiprināti jāveido stīgas, tāpēc pirmos ziednešus izkniebj. Katram augam atstāj 3–5 druknākās stīgas; ziediem plaukstot, tās nostiprina pie koka vai plastmasas balstiem. Metāla karkasi neder, jo ātri sakarst un atdziest, tāpēc negatīvi ietekmē zemeņu attīstību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai remontantās zemenes ražotu prāvākas ogas, stīgas saīsina, nokniebjot galotni, un katrai atstāj tikai 3–4 rozetes. Visu vasaru zemenes regulāri laista un vienreiz nedēļā mēslo, izmantojot ūdenī šķīstošos mēslojumus ar paaugstinātu kālija saturu. Augiem ļauj ražot līdz rudenim, pēc tam tos izmet.

Ja remontantās zemenes audzē podos vai balkonu kastēs, tās stāda bagātinātā kūdras substrātā (pH 5,5–6,5), kam pievienots labi sagatavots komposts. Trauka apakšā ieber grants slānīti drenāžai. Zemenes labi jāmēslo un jānodrošina pietiekams mitrums. Augus nedrīkst ne iekaltēt, ne pārlaistīt. Aptuveni mēnesi pēc iestādīšanas sāk piebarot ar šķidro mēslojumu reizi nedēļā līdz pat rudenim.

Ja zemenes paredzēts pārziemināt, pēc salnām apgriež stīgas, ziednešus un vecās, bojātās lapas. Stādus pierok siltumnīcā un, augsnei sasalstot, piesedz ar skuju koku zariem, salmiem, kūdru, agrotīklu vai citu segmateriālu. Var uzglabāt arī vēsā pagrabā, raugoties, lai augi ziemā pilnībā neiekalstu. Tomēr nākamajam gadam labāk jau vasarā apsakņot jaunos stādiņus, nevis izmantot vecos, jo tie būs mazražīgāki un vairāk inficēsies ar slimībām.

Remontantās zemenes ražo gandrīz visu vasaru, tāpēc ķīmiskos augu aizsardzības līdzekļus daudz lietot nevar – drīkst smidzināt tikai līdz ziedēšanas sākumam. Ja audzē veselīgus stādus, tos katru gadu atjauno, zemenes no slimībām un kaitēkļiem īpaši necieš.

Šķirnes. Nīderlandes selekcijas firma “ABZ Seeds” radījusi vairākas remontanto zemeņu šķirnes ar lielām, kvalitatīvām ogām, piemēram, ‘Elan F1’, ‘Milan F1’, ‘Durban F1’, ‘Golan F1’, ‘Delizzimo’, taču tām mūsu apstākļos var būt vāja ziemcietība.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.