Var itin viegli pieņemt, ka šie īpatņi ar vairāk vai mazāk nestabilu psihi paši sevi savaino, taču patiesībā stigmatisms tomēr ir krietni vien sarežģīta parādība. Stigmatiķi lielākoties neatceras, kad un kādos apstākļos viņiem uz ķermeņa parādījušās rētas. Un ir pietiekami daudz pierādījumu tam, ka stigmas, lai kā arī tās censtos ārstēt, uz “nesēja” ķermeņa parādās atkal no jauna, turklāt tieši tajās pašās vietās, kur iepriekš. 0
Itāļu pētnieks Marko Marneli veicis vairākus eksperimentus ar stigmu “nēsātāju” Lo Bjanko, un tie apliecinājuši, ka it kā izārstētās stigmas spēj vairākkārt atjaunoties uz viņas rokām, turklāt katru reizi, kad stigmas atjaunojās uz viņas ķermeņa, Lo Bjanko iekrita dziļā transā un šādā stāvoklī nemainīgi redzējusi tikai rožukroni un krustu. Jau pieminētais svētais tēvs Pio līdzīgā transā allaž redzējis tikai pats sevi. Amerikāniete Etele Čepmena guvusi stigmas, kas atgādina iedzītu naglu pēdas plaukstās, uzturoties slimnīcā, kur bezapziņas stāvoklī redzējusi ainu ar viņas pašas piesišanu krustā.
Transa stāvoklis, kurā iekrīt stigmatiķi, ļāvis racionālas domāšanas atbalstītājiem izvirzīt pieņēmumu par to, ka stigmām – ja vien attiecīgajā gadījumā nav runa par skaidri saskatāmu pašsavainošanos – ir psihosomatiska iedaba. Tostarp īpaši kaismīgu ticīgo kristiešu vidū pret stigmu “nēsātājiem” joprojām saglabājas attieksme kā pret “dieva izredzētajiem”. Tam vēl jāpiepulcina daudzie nostāsti par atsevišķu stigmatiķu levitācijas spējām, par to, ka daudzi no viņiem izplata brīnumaini patīkamu aromātu, un daudz ko tamlīdzīgu. Pētnieki pauž, ka parasti šādiem gadījumiem ir pilnā mērā izskaidrojami iemesli.
Gan zinātniskie, gan reliģiskie eksperti uzskata, ka nav iespējams viennozīmīgi izturēties pret stigmatisma mistiku. Zināms, ka lielākā daļa stigmatiķu ir vienkāršas izcelsmes ļaudis, tomēr stigmu parādīšanos joprojām nav iespējams racionāli izskaidrot. Tas ir ļoti sarežģīts fenomens, kurā vienkopus savijušies gan fiziskie, gan psihosomatiskie, gan tostarp arī gluži dabiski cēloņi. Iespējams, kaut kad šo noslēpumu atminēs, taču pagaidām ticīgiem cilvēkiem ir iemesls ticēt tam, ko reliģijā dēvē par nemotivētu brīnumu…