Foto – Shutterstock

Stēvijai īpašas prasības – regulāri jāapgriež, jālaista un jātur siltumā 0

Kā kopt stēviju? Izaugusi 50 cm gara. Kā šo augu lieto? MARIJA JĒKABPILĪ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
Kā tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

Rebaudi stēvija (Stevia rebaudiana) ir daudzgadīgs kurvjziežu dzimtas augs, kas veido sazarotu, ap 60 cm augstu puskrūmu. Zied vasaras vidū nelieliem, baltiem ziediņiem.

– Mūsu klimata apstākļos stēvija nepārziemo, tāpēc rudenī augs jāpārvieto uz gaišām, vēsām telpām, kur gaisa temperatūra ir +10…+12 °C. Miera periodā laista paretam, tikai nedaudz samitrinot ar siltu ūdeni, – padomu dod zemnieku saimniecības “Kaliņi” stādaudzētavas saimniece Lāsma Riekstiņa.

CITI ŠOBRĪD LASA

Augs pirms miera perioda jāapgriež. Ja stēvijai visu sezonu ir griezti jaunie dzinumi un tā ir kupla, var saīsināt trešdaļu no vasarā izaugušajiem dzinumiem (nedrīkst nogriezt līdz zemei!). Sliktāk, ja augs vasarā nav apgriezts un izaudzis garš kā pīcka, ar dažiem dzinumiem, kas pārkoksnējušies. Šādam nesazarotam kociņam apgriešana var nepatikt, un tas var arī nepārziemot.

Pēc stādaudzētājas domām, stēvija noteikti nav augs, ko var iestādīt dārzā un pēc tam atstāt bez ievērības. Stēvijai vēl vairāk nekā rozmarīnam vajadzīgs siltums, tāpēc mūsu mainīgajos klimata apstākļos vasaras sezonā to ieteicams audzēt podā labi vēdināmā siltumnīcā vai arī siltā un saulainā aizvēja vietā dārzā. Augsnei jābūt trūdvielām bagātai (sagatavo kompostzemes un kūdras maisījumu). Augs regulāri jālaista (sakņu kamolam jābūt mēreni mitram) un reizi nedēļā jāmēslo ar puķēm paredzēto komplekso mēslojumu. Stēvija nepārcieš salnas, tāpēc septembrī to pārnes uz telpām. Pavasarī, kad augs sāk dzīt jaunās atvases, pārvieto siltākā telpā un sāk piebarot ar papildmēslojumu.

Svaigas stēvijas lapas var izmantot ēdienu dekorēšanai, pievienot tējai, kafijai, lai saldinātu dzērienus, kā arī savārīt sīrupā. Saldums saglabājas arī kaltētām lapām.

– Tā gan ir gaumes lieta, taču man acteku cukuraugs lipija patīk labāk nekā stēvija. Lipija izaug kupla arī āra apstākļos, turklāt nav tik jutīga, ja neatjauno apgriežot. Garšas ziņā nedaudz atgādina mētru. Stēvijai ir specifiska smarža un garša, kas var nepatikt, turklāt augu grūtāk pārziemināt istabā vai verandā uz palodzes, – atzīst Lāsma Riekstiņa.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.