Stēvija cukura vietā: kur iegādāties un kā lietot? 0
“Vai cukura diabētiķis drīkst lietot stēviju? Kur to var iegādāties un kā lietot?” VILNIS PEBROVIČS DUNDAGĀ
Eiropā stēvija ir plaši pieejama veikalos (līdzās cukuram vai diētiskajiem produktiem), aptiekās un internetveikalos, jo kopš 2011. gada decembra ir oficiāli atļauta kā pārtikas saldinātājs – pašlaik vienīgā dabiskā alternatīva cukuram, kam nav blakņu.
Mūsdienu tehnoloģijas ļauj piedāvāt dažādus stēvijas izstrādājumus: sausās lapas, pulveri, sīrupu un tabletes, kas piemērotas dzērienu saldināšanai, ēdiena gatavošanai un konservēšanai.
Diētas ārsts Andis Brēmanis piekrīt, ka nevienai citai saldvielai nav tik īpaša garša kā cukuram, tomēr saldinātāji lieti noder, ja cukura patēriņš jāierobežo veselības apsvērumu dēļ, bet saldu tomēr gribas. Zinātniskie pētījumi apstiprina, ka stēvija ir 200–300 reižu saldāka par cukuru, nesatur ogļhidrātus, kalorijas un arī glikēmiskais indekss (tas rāda, kā ogļhidrātus saturošais produkts kāpina cukura līmeni asinīs) ir nulle. Stēvija nepaaugstina glikozes jeb cukura līmeni asinīs un pat uzlabo to šūnu darbību, kuras atbild par cukura apriti asinīs.
Stēvijas saldinātāja – steviola glikozīdu – pieļaujamā diennakts deva ir 4 mg/kg ķermeņa masas. Gan jāņem vērā, ka, pieaugot koncentrācijai, saldums būtiski nepalielinās. Daļa cilvēku, lietojot stēvijas saldinātājus, jūt mazliet rūgtenu, lakricai līdzīgu pēcgaršu.