Stereotaktiskās radioķirurģijas centrs “Sigulda” atver konsultatīvos kabinetus Rīgā un Liepājā 1
Kopš aizvadītā gada novembrī durvis vēris Stereotaktiskās radioķirurģijas centrs “Sigulda” (SRC “Sigulda”), nepieciešamo ārstēšanu saņēmuši jau vairāki pacienti ar labdabīgiem smadzeņu audzējiem. Ņemot vērā aizvien pieaugošo Latvijas un kaimiņvalstu iedzīvotāju interesi par SRC “Sigulda” piedāvātajām ārstēšanas iespējām, speciālisti aktualizē diagnozes, ar kādām pacientiem ir iespējams palīdzēt, izmantojot neinvazīvo robotizēto radioķirurģijas tehnoloģiju CyberKnife, kā arī uzsver precīzas diagnostikas nozīmi ārstēšanas uzsākšanai. Šogad durvis vēruši arī SRC “Sigulda” konsultatīvie kabineti Rīgā, Liepājā un Viļņā (Lietuva).
Lai SRC “Sigulda” pacientiem būtu iespējams sniegt maksimāli efektīvu palīdzību, ietaupot pacienta un ārsta-speciālista laiku, būtiskākais ir precīzas diagnozes noteikšana. Latvijas Terapeitiskās radioloģijas asociācijas valdes priekšsēdētāja, Latvijas Onkoloģijas centra staru terapijas virsārste Dace Saukuma: “Onkoloģijā un, jo īpaši, stereotaktiskajā radioķirurģijā, precīza diagnostika ir ārkārtīgi nozīmīga – stereotaktiskajā radioķirurģijā tiek izmantotas lielas starojuma devas ar maksimālu precizitāti. Jo precīzāka diagnostika, jo lielāku precizitāti ir iespējams nodrošināt starošanas laikā un maksimāli pasargāt apkārt esošos veselos audus. ”
Jāuzsver, ka CyberKnife nav viennozīmīga terapijas alternatīva visu audzēju gadījumos. Dr.pharm. Māris Skromanis, SRC “Sigulda” vadītājs: “Sākotnēji piedāvājam terapiju pacientiem ar primāriem labdabīgiem audzējiem un arī citur ķermenī lokalizētu ļaundabīgu audzēju metastāzēm galvas smadzenēs. Metode piemērota arī asinsvadu patoloģiskiem veidojumiem – arteriovenozām malformācijām. No 2016. gada mūsu centrā radioķirurģiju pielietosim arī audzējiem un citur lokalizētu audzēju metastāzēm mugurkaula tuvumā.”
Lai gan CyberKnife metode ir efektīva un ļoti precīza, centrs šobrīd saskaras ar to, ka tajā vēršas pacienti, kuriem diemžēl nevar palīdzēt, jo slimība jau ir novēlotā stadijā, tā ir plaši izplatījusies – pacientiem ir daudz vai liela izmēra metastāzes dažādos orgānos, kā arī slikts vispārējais stāvoklis. M.Skromanis: “Tāpēc ļoti būtiski ir vēlreiz uzsvērt savlaicīgu diagnostiku. Ar nepacietību gaidām, kad šopavasar Latvijā tiks atklāts Nukleārās medicīnas centrs (NMC) ar pozitronu emisijas tomogrāfu – datortomogrāfu (PET/DT), kas sniegs iespējas ļoti agrīni un precīzi atklāt audzējus. CyberKnife metode galvenokārt paredzēta tādu audzēju ārstēšanai, kuru izmēri nepārsniedz 3 cm (ļoti retos gadījumos 5 cm) diametrā, tāpēc visefektīvāk varam palīdzēt pacientiem ar agrīni atklātiem un maza izmēra veidojumiem.”
NMC galvenais darbības mērķis ir būtiski uzlabot onkoloģisko saslimšanu agrīno diagnostiku, tādējādi samazinot onkoloģisko slimību saslimstības un mirstības līmeni. NMC, kuru plānots atklāt martā, būs modernākais šāda veida diagnostikas un klīnisko pētījumu centrs Baltijā.