* “Ir svarīgi saprast, ka pat vislabākais stents nav panaceja, kas atrisina visas problēmas. Ateroskleroze nekur nepazūd. Ja cilvēks pēc operācijas veselības labā neko nedara, slimība nepielūdzami turpina attīstīties un sašaurinājums var izveidoties citā vietā.” 1
* Pēc stenta ielikšanas visu turpmāko mūžu nelielā devā jālieto aspirīns, jo tas šķīdina asinis. Parasti iesaka 75–150 miligramu dienā. Atkarībā no diagnozes pirmos 1–12 mēnešus jālieto asinis papildu šķīdinošs preparāts. Stenokardijas pacientiem parasti izraksta klopidogrelu, bet tiem, kuri pārcietuši miokarda infarktu, – tikagreloru, kas noteikti jālieto gadu.
* Jādzer arī holesterīna līmeni pazeminošs medikaments. “Nav tik būtiski, kāds ir holesterīna līmenis. Svarīgi, ka asinsvadi jau ir aizauguši, tātad vajadzīgas zāles, kas šo procesu var apturēt vai pat panākt uzlabojumu,” skaidro dakteris. Galvenokārt izraksta atorvastatīnu un rozuvastatīnu.
* Visas šīs zāles, izņemot aspirīnu, nopērkamas pret ārsta recepti. Par medikamentozo terapiju jākonsultējas ar kardiologu vai ģimenes ārstu, kurš ieteiks atbilstīgāko preparātu un devu.
* Protams, nedrīkst aizmirst, ka aterosklerozes attīstību veicina neveselīgs dzīvesveids: smēķēšana, mazkustība un pārāk daudz trekna ēdiena.
36,6 °C konsultants KĀRLIS TRUŠINSKIS, P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas invazīvais kardiologs