Stenti sirds vainagartērijās: uzzinām vairāk par tiem! 1
Ja kādā no sirds artērijām izveidojies sašaurinājums, kas apgrūtina vai bloķē asiņu plūsmu, šajā vietā implantē stentu – no īpaša metāla pinuma gatavotu īsu caurulīti, kas izpleš asinsvadu un turpmāk ir balstošā konstrukcija, lai problēma neatkārtotos.
* Vēsturiski pirmais invazīvais paņēmiens asinsvadu sašaurinājumu novēršanai bija paplašināšana ar speciālu katetru, kam galā ir baloniņš, kura diametrs ir vien 2,5–5 milimetri. Platumu izvēlas invazīvais kardiologs atbilstīgi asinsvadam un bojājumam. Veicot dūrienu cirkšņa vai rokas artērijā, balonkatetru var aizvadīt līdz sašaurinājumam sirds vainagartērijā un uzpūst, to paplašinot. Pēc tam balonkateru izņem. Lai tajā pašā vietā atkal neveidotos sašaurinājums un artērija neslēgtos, tika izgudroti stenti, ar ko asinsvada sieniņu nostiprināt, skaidro invazīvais kardiologs Kārlis Trušinskis.
* Stenta implantācijas operācija notiek līdzīgi. Stents ir uzmontēts uz balonkatetra un tiek aizvadīts līdz sašaurinājumam. Piepūšot baloniņu, izplešas arī implantētais stents, kas pamazām saaug ar artērijas sieniņu. Tāpat kā balona katetriem, arī stentiem ir dažādi izmēri. Sašaurinājumi veidojas ne tikai sirds asinsvados, bet arī, piemēram, kāju artērijās un miega artērijās galvā, kur nepieciešami lielāki stenti.