Šteinbuka: “Nedomāju, ka visas problēmas mūsu valstī ir saistītas ar nodokļiem!” 34
Inna Šteinbuka, profesore un Fiskālas disciplīnas padomes (FDP) priekšsēdētāja, TV24 raidījumā “Dienas personība ar Veltu Puriņu” izteicās, ka Latvijas nodokļu sistēma starptautiski ir ļoti labi novērtēta un, viņasprāt, aplami uzskatīt, ka visas valsts problēmas ir saistītas ar nodokļiem.
“Es vispār nedomāju, ka visas problēmas mūsu valstī ir saistītas ar nodokļiem. Pirmām kārtām mums ir ļoti labi starptautiski novērtēta nodokļu sistēma, arī pirms nodokļu reformas. Mēs esam otrajā vietā pasaulē pēc Igaunijas. Tagad Igaunija palielina PVN un varbūt tagad mēs varēsim izrauties arī pirmajā vietā, bet es nezinu, varbūt arī paliksim otrajā. Jebkurā gadījumā starptautiski mūsu nodokļu sistēma ir novērtēta ļoti, ļoti pozitīvi. Tā kā problēma nav nodokļu sistēmā,” pārliecināti norāda Šteinbuka.
“Tagad paskatāmies uz to, kā attīstās nodokļu ieņēmumu iekasēšana. Mūsu ekonomika aug briesmīgi lēni un arī cenas neaug, kas ir labi mums, patērētājiem, bet tas ir slikti budžetam, tāpēc ka, jo augstākas cenas, jo vairāk nodokļus var iekasēt. Un tomēr, ja mēs paskatāmies uz to ekonomikas izaugsmi faktiskajās cenās, tas ir gan reālais pieaugums, gan arī deflators – cenu pieaugums, tad mēs varam prognozēt šogad to pieaugumu ap 6%, bet, runājot par IKP pieaugumu un nodokļu pieaugumu, tad nodokļi pieaug straujāk un, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, līdz gada beigām ir prognozēts apmēram 10% pieaugums, tas ir daudz labāk, nekā mēs prognozējām par to iekšzemes kopproduktu faktiskajās cenās. Par ko tas liecina? Tas liecina par to, ka mūsu valdība, mūsu ieņēmumu dienests spēj arī efektīvāk iekasēt tos nodokļus.
No otras puses, ja mēs skatāmies tagad no cita rakursa, kā tie nodokļu ieņēmumi izskatās pret plānu. Plāns bija izveidots iepriekšējā gadā un bija tādas cerības, ka ekonomika augs straujāk, bez tam, tās cerības bija ne tikai Latvijā, mēs salīdzinājām prognozes – gan Starptautiskais Valūtas fonds, gan Eiropas Komisijā, gan arī citas starptautiskās institūcijas – ļoti daudzi prognozētāji domāja, ka pieaugums būs ap 2%. Un, protams, uz tā pieņēmuma arī tika prognozēti nodokļi. Ja ir zemāka izaugsme, arī zemāks cenu pieaugums, tad arī nodokļi pret plānu neiekasējas tik labi, un arī ne visi, jo PVN iekasējas relatīvi slikti, bet piemēram, visi nodokļi, kas saistīti ar darba spēku iekasējas ar ļoti lielu izrāvienu,” skaidro Šteinbuka.