Steigšus jārok ķiploki un sīpoli! 0
Kaimiņiene stāsta, ka jārok ziemas ķiploki un arī sīpoli. Baidos, vai nav par agru. JUDĪTE CĒSĪS
Dārzeņkopis Aivars Presnikovs savā dārzā ķiplokus noracis jau jūlija vidū un mudina to steigšus darīt arī citiem. – Dārzkopībā parasti uzskata, ka ķiploki un sīpoli jānorok līdz 15. augustam, taču jāvēro daba, nevis kalendārs. Šogad ir neparasts gads, daudz kas nobriest un ienākas krietni agrāk, bet dažas kultūras būs gatavas vēlāk nekā parasti. Piemēram, tomāti pošas sevišķi gausi.
Ķiplokiem nedrīkst nokavēt brīdi, kad tie vēl nav sākuši dalīties daiviņās. Ja laksti dzeltē un galviņa stingra, ir laiks rakt. Ja tagad, pēc silta un saulaina laika, uznāks lietus periods, ķiploki var sākt augt otrreiz, un tādi glabāsies slikti. Tas pats attiecas uz sīpoliem.
Aivars savā dārzā ķiplokus un sīpolus rauj ar visiem lakstiem. Ļauj tiem nokalst, lai barības vielas vēl aizplūst uz sīpolu un nobriedina to. Ja zaļus lakstus nogriež, caur brūci var iekļūt infekcija, raža ziemā var pūt. Ja pie novāktajiem ķiplokiem ir zeme, viņš tos nomazgā ar augstspiediena sūkni, tad aiz lakstiem sasien buntēs un žāvē uz sētas. Kad tuvojas lietus, novieto nojumē. Kad laksti pilnībā sakaltuši, tos nogriež.
Arī sīpolus rauj ar visiem lakstiem un ļauj saulītē nobriest. Mazdārziņā tos var pat guldīt turpat uz vagas un atstāt, lai laksti apkalst.
Sīpolu gatavību Aivars novērtē šādi: kad vairāk nekā 50% lakstu nogūluši (laksti pie sakņu kakliņiem vairs nav stingri), laiks vākt ražu. No sīksīpoliņiem audzētie nobriest agrāk, no sēklas – vēlāk. Situācija dobē jāizvērtē saimniecei pašai, jo ražas gatavība atkarīga arī no stādīšanas laika. Ja sīpolu laksti vēl spēcīgi, stāvi un zaļi, lai vēl paaug.