Foto-Fotolia

Steidzamie dārza darbi: sēj burkānus, stāda ķirbjus, mēslo rozes 0

Steidz sēt sakņaugus

Patlaban darba dārzā tik daudz! Arī par ziedēšanas skaistumu jāpagūst papriecāties. Grūti izlemt, ko darīt vispirms. Ko savos dārzos dara un citiem iesaka zinoši dārznieki?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Bioloģiskās zemnieku saimniecības Atvases Ķekavas novadā saimnieks Andris Mangulis iesaka pasteigties ar burkānu sēju.

Jāsteidz sēt un stādīt burkānus, bietes un citus sakņ­augus, kamēr mēness vēl dilst. Dārznieks savā saimniecībā darbus veic pēc mēness fāžu cikla un pārliecinājies, ka tas pozitīvi ietekmē ražu. Protams, tas nav vienīgais faktors, kas ietekmē ražu.

CITI ŠOBRĪD LASA

!!! Glabāšanai paredzētos burkānus un bietes var sēt līdz pat Jāņiem!

Burkāniem sevišķi svarīga ir piemērota augsne. Tai jābūt irdenai, dziļi sastrādātai. Atvasēs zeme ir kūdraina, kas burkānam ļoti patīk. Būtu labi pirms burkānu sējas to pārcilāt ar dārza dakšām, lai irdenā daļa iznāktu dziļāka. Burkānus var sēt uz vagām, taču tad tie vairāk būs pakļauti sausumam.

Pirms sēšanas augsnē nedrīkst būt iestrādāti kūtsmēsli. Ja saimniecība nav bioloģiskā, augsnē var iestrādāt komplekso pilnmēslojumu.

Burkānus sēj vietās, kur iepriekš auguši augi, kam raža bijusi virszemē. Sēj centimetru atstatus sēkliņu no sēkliņas. Andris Mangulis burkānus sēj ar sējmašīnu 3 cm platās dubultrindiņās ar piecu centimetru attālumu. Burkāns pacietīs arī biezāku iesēšanu, taču tad vajadzēs retināt.

!!! Jo ciešāk burkāni iesēti, jo tie būs sīkāki.

Burkāni dīgst 7–14 dienas atkarībā no laika apstākļiem. Vislabāk pagūt iesēt brīdī, kamēr augsnē saglabājies mitrums no ziemas. Nelielās platībās burkānu sējai izvilkto vagu var bagātīgi salaistīt, tad iesēj sēklas un vadziņu aizrušina ar sauso augsni. Pēc tam vairs nelaista, citādi augsnes virskārtā izveidojas garoza, kas neļauj sēklai izdīgt. Ja gadījies pamatīgs lietus, kas sablietējis vēl neuzdīgušo burkānu dobi, ar lapu grābekli mazliet pairdina augsnes virskārtu, lai neizveidojas garoza. Lai būtu jēga no laistīšanas, jālej 20–30 litru ūdens uz kvadrātmetru.

Reklāma
Reklāma

Lai mitrums neiztvaikotu, sējumus var apsegt ar melno agrotīklu (der gan austais, gan mīkstais). Tas pasargās augsni no izžūšanas un mazinās nezāļu augšanu. Dobi pat var noklāt ar kartona loksnēm.

Segumu nedrīkst turēt ilgāk par septiņām dienām, lai burkāni neizstīdz.

Baltais agrotīkls nederēs, jo zem tā strauji sazaļos nezāles.

Svarīga ir burkānu ravēšana. To nedrīkst izdarīt ne pārāk agri, ne nokavēt. Burkāni ilgi dīgst, un nezāles parasti sasparojas pirmās. Ja burkānu rindiņas ir iezīmētas, vajadzētu iziet ar kapli vismaz rindstarpas un dobju malas, lai paliek neskarta tikai šaurā vadziņa, kurā dīgst burkāniņi.

Lai varētu noteikt burkānu rindiņas, starp tām var iesēt griķus, kas, strauji sadīgstot, iezīmēs vagu rakstu. Vēlāk griķus izkaplē, neskarot burkānus.

Atvasēs burkānus ravē, kad ir redzamas otrās lapiņas. Šaurajā nezāļu joslā tie jūtas labi. Nezāles tos pat pasargā no saules cepināšanas, turklāt nenoēno. Ja burkānus izravē pārāk agri, daļa no tiem var iet bojā, nodegt saulē.

Ja burkāniem veidojas bārkstainas saknes un bietes nepadodas glītas, var būt vainojams mangāna trūkums augsnē. Viens no veidiem, kā to labot, – apliet augsni pavasarī ar kālija permanganāta šķīdumu. To var uzliet arī uz pašiem augiem (vājas koncentrācijas!).

Kad burkāni izravēti un sākuši ņipri augt, ieteicams dobi mulčēt. Tādējādi tiks saglabāts augsnes mitrums un irdenums, mulča arī neļaus augt nezālēm. Kā mulča der gan salmi, gan lapas un kūdra. Labs ir arī komposts, taču tam jābūt pareizi sagatavotam, bez nezāļu sēklām.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.