Foto-Fotolia

Steidzamie dārza darbi maija nogalē: sēj pupiņas, sargā augļu kokus, uzmana skujeņus 0

Pupiņām starts!

Bagātīgais ziedēšanas trakums augļu dārzā tuvojas beigām. Ko šonedēļ dara un citiem iesaka zinoši dārznieki savās saimniecībās?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Šonedēļ ir īstais laiks sēt pupiņas – iesaka augu kolekcionāre Erta Birzniece no Limbažu puses. Viņas saimniecībā pārbaudīts ap 120 pupu un pupiņu šķirņu, aug arī citi pākšaugi.

Pupu un zirņu sēklas pirms sēšanas dārzniece nediedzē, jo, nonākot augsnē, jutīgais asniņš var iet bojā (sapūt vai sakalst). Pupas un zirņus var sēt sausus vai iemērkt ūdenī neilgu laiku, lai sēklas piebriest, – vakarā iemērc, no rīta sēj.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mērcēšana vēlama cūku pupām, garajām un lielajām turku pupām, pelēkajiem zirņiem.

Pārējās sēklas dārzniece sēj tāpat – izvelk vadziņu un to pamatīgi pielej ar ūdeni. Vadziņā vēlams iestrādāt bioloģisko preparātu Nitragīns.

!!! Sēklas ieber, nevis katru iebaksta dubļos.

“Nekādu īpašu kopšanu pupiņas neprasa, tāpēc tās var audzēt arī sliņķi un iesācēji dārza darbos,” joko dārzniece. Sausumā pupas jālaista un vajadzības gadījumā arī jāravē. Kad lapas būs sakuplojušas, nezāles tiks nomāktas, un augsnē labi saglabāsies mitrums.

Pupām jāiztiek ar to mēslojumu, kas ir augsnē. Erta Birzniece saimnieko ar zaļām metodēm un zemes ielabošanai gatavo zāļu vircu. Ar to pirms dobju sagatavošanas salaista augsni. Noder arī sadalījušies kūtsmēsli no bioloģiskajām zemnieku saimniecībām.

Zāles vircu gatavo šādi: pieliek pilnu trauku ar dažādām zālēm un nezālēm. Cik ietilpst, tik pielej ūdeni. Kad virca kādu nedēļu rūgusi un sāk spēcīgi smaržot, tā ir gatava lietošanai.

Zāles vircu lieto proporcijā 1 l koncentrāta uz 10 l ūdens.

Pupām patīk sauss laiks. Tādā vēsumā un mitrumā kā pērnvasar daudzas neienācās, sviesta pupiņas pat sapuva.

Tiem, kuri vēlas kaut ko neparastāku, audzētāja iesaka izmēģināt turku zirņus. Tie ir gardi, derēs humosa un citu ēdienu gatavošanai. Latvijas apstākļos aug labi, audzē tāpat kā citus pākšaugus. Sēklas var iegādāties no vietējiem kolekcionāriem vai bioloģisko produktu veikalos, kā arī atvest, piemēram, no Izraēlas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.