foto – Valdis Semjonovs 0

Tomātiem un gurķiem gādā ventilāciju

Tomātu un gurķu audzētāji Gunta un Harijs Kreicbergi Medzes pagastā iesaka parūpēties, lai siltumnīcā būtu laba ventilācija. “Tieši mitrums un karstums ir vainojams, ka augiem sākas visādas kaites. Mūsu siltumnīcām gar sāniem ir lieli logi, kurus turam atvērtus. Vējam caur augiem jāstaigā visu laiku.”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Nesastāda pārāk cieši un regulē siltumnīcu tomātu garos augumus. Lielākajai daļai šķirņu stingri tiek turēts tikai viens centrālais dzinums. Visas pazarītes cītīgi izlauž.

Tomāta augumu veido tā, kā norādīts katras šķirnes aprakstā. Dažus audzē uz viena, citus – uz diviem vai trim dzinumiem. Dažus pat kā krūmus un nelauž neko.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nesteidzas ar mēslošanu. Mēslot vajadzēs aptuveni tad, kad augi būs noziedējuši un sākuši aizmesties auglīši. Saimniecībā lieto šķidros minerālmēslus, izsmidzinot tos uz lapām. Pēc iestādīšanas augam svarīgi ir spēcīgi iesakņoties. Patlaban stādam vajadzētu pietikt ar to, kas iestrādāts augsnē. Pirms stādīšanas siltumnīcā taču tika ierakti kūtsmēsli (vairākus gadus trūdējuši, iegādāti no zināmas saimniecības), uzkaisīts arī pilnmēslojums. Kūdras substrāts ir labs, bet tas paredzēts lielākoties augiem stādu stadijā. Vēlāk vajag vairāk barības vielu. Ja kūtsmēslu nav, derēs arī labs komposts.

Ja treknuma maz, to var bērt nevis uz visas augsnes, bet tikai stādīšanas bedrē.

Pārāk augstā temperatūrā (virs 30 °C) neapputeksnējas un nobirst tomātu ziedi, tāpēc jānovērš karstuma iedarbība. No iekšpuses var nobalsināt siltumnīcas jumtu vai tam uzlikt agrotīklu.

!!! Metode, kad aukstu ūdeni lej uz celiņiem, ir bīstama, jo mitrumā var attīstīties puves.

Ja tomātam vai gurķim uz stumbra pamana puves plankumiņu, to steigšus ārstē. Šim nolūkam saimnieks sagatavo putriņu no fungicīda Svičs un krīta (lai var redzēt, kur apstrādāts) attiecībā 1 : 3. Bojāto vietu saudzīgi nokasa līdz veseliem audiem un ar otiņu uzziež ārstniecisko līdzekli.

Ja tomāti pārauguši, izstīdzējuši, tos stāda guļus. Tas sevišķi svarīgi gara auguma šķirņu tomātiem, lai pirmais ķekars atrastos pēc iespējas zemāk. Tomātus gulda vagās ar saknēm uz dienvidiem, bet ar galvu uz ziemeļiem. Ārā atstāj tikai pašu cekulu ar dažām lapām. Jau otrajā dienā tomāts galvu slies taisni.

Stādot tomātus slīpi, stumbrs zem zemes apsakņosies, veidojot lielu sakņu kamolu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.