Foto – RPD PHOTO/SHUTTERSTOCK 0

Stāda vasaras puķes traukos

Puķkope Anita Keiša no Jelgavas pilnā sparā stāda vasaras puķes. “Šogad ir īsts sarkano pelargoniju trakums! Vairākums pircēju saviem dārziem vēlas tieši tās.”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Pelargonijas tiešām ir izturīgas un skaistas. Tām ir ļoti liela ziedu un auguma formu dažādība. Ir gan dobēm piemēroti krūmiņi, gan nokarenas, kas stādāmas traukos. Pozitīvi ir tas, ka pelargonijas piedos nelielu mitruma trūkumu, kas augus nereti piemeklē podos vai balkonu kastēs. Pēc padzirdīšanas pavītušās puķes atkal ziedēs. Nenobirst pat ziedpumpuri.

Skaistās puķes podā var pārziemināt un saglabāt nākamajam gadam.

CITI ŠOBRĪD LASA

Petūnijas ir klasika. Tās izskatās nepārspējami koši, taču nedrīkst iekaltēt.

Noziedējušos petūniju ziedus regulāri nolasa.

Izcili graciozas ir fuksijas, bet tās drīkst audzēt tikai ziemeļu pusē paēnā, nojumē. Saulē puķes strauji zaudē skaistumu, nobirst ziedi.

Fuksijas nedrīkst pārlaistīt.

Košuma mīļotājiem iesaka kalibrahojas, bakopas un verbēnas. Kalibrahojām grezns ir tā sauktais trio, kad vienā podā stādīti augi ar ziliem, sarkaniem un dzelteniem ziediem.

Maz problēmu sagādā bakopas. Arī verbēnas ir izturīgas. Šogad topā – baltās un sarkanās vienā podā. Taču šīs puķes jāuzmana no baltblusiņām. Vecos ziedus ik pa laikam izkniebj vai izgriež ar mazām šķērītēm.

Jāņem vērā, ka vasaras sākumā pilnos ziedos iegādātais puķu pods pēc Jāņiem sāk zaudēt savu greznumu, ja vien tam nav sagādāti ideāli augšanas apstākļi. Tad augus var apgriezt un likt atkopties vai pirkt jaunus.

Visām vasaras puķēm svarīgs ir vienmērīgs mitruma režīms – ne pārlaistīt, ne iekaltēt. Saulē novietotā, pārāk mitrā podā saknes it kā izvārās.

Sevišķi skaisti vasaras puķes izskatās podos un kastēs. Lai dobes izskatītos efektīgi, vajag daudz augu un veidot lielas grupas. Traukos esošajās kompozīcijās pietiks ar nedaudziem stādiem. Stādīšanai izvēlas tādu toveri, kāda būs kopšana. Ja augu aprūpei laika daudz, puķes var audzēt pat mazos podiņos. Galvenais – nodrošināt pietiekamu mitrumu un barības vielas. Par piemērotu var uzskatīt podu, kas ir lapu vainaga izmērā (sakņu kamols aptuveni atbilst tam).

Reklāma
Reklāma

!!! Dārgāki, bet labi ir podi un balkonu kastes, kam ir speciāli rezervuāri ūdenim.

Izvēlas speciālu kūdras substrātu. Stādot traukos, puķēm dārzniece izmanto speciālo kūdras substrātu KKS-PP no Kaigu kūdras purva, kurā ir gan augam vajadzīgās barības vielas, gan granulas mitruma saglabāšanai. Šādā augsnē stādītās puķes ir daudz mazāk jālaista, mitruma režīms ir vienmērīgāks un ziedēšana bagātīgāka.

Mēslo regulāri. Pāris nedēļu pēc iestādīšanas puķes laista tikai ar ūdeni. Pēc tam laistot dod papildmēslojumu. Dārzniece par labu atzīst komplekso, ūdenī šķīstošo, podu puķu mēslošanai paredzēto mēslojumu Kristalons.

Stāda tulpju vietā. Vasaras puķes nereti stāda tur, kur pavasarī noziedējušas tulpes un narcises. Ja vēlas sīpolus izrakt, jāgaida brīdis, kamēr lapas apkalst, ravējot pašas viegli atdalās no sīpola un notrūkst. Taču dārzniece pārbaudījusi, ka sīpolus var arī nerakt katru gadu un puķes stādīt agrāk. Tad tulpes apgriež, atstājot vienu lapu, uzber uz dobes substrātu un iestāda puķes. Lapa nemanot sakaltīs.

Pilsētu apstādījumos visus sīpolus pēc noziedēšanas tūliņ izrok, negaidot, kad nobriedīs, jo tie ir viena gada prieks. To vietā steidz stādīt vasaras puķes.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.