Foto – Shutterstock

Padoms biškopim. Jāsteidz barot bites! 0

Apskatot bites stropos, biškopji visā Latvijā secinājuši – daudzām saimēm trūkst barības. Steidzami veicama īsa apskate un jādod papildu saldums.

Reklāma
Reklāma
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

Olafs Baltgalvis no Tukuma uzskata, ka tagad nav tik svarīgi, kādu tieši saldumu bitēm dot, bet jādod steigšus. Situācija ir kā nevienu gadu! Zināms, ka daudzas bišu saimes jau ir gājušas bojā. Dažas saimes bija jāpiebaro jau februārī.

Bišu barībai pavasarī labi der kandijs, populārākais ir baltais kandijs – ar ziedputekšņu piejaukumu tas ir labs un stimulējošs, taču daudzi bitenieki to uzskata par riskantu barību, jo ar ziedputekšņiem var ievazāt dravā slimības, piemēram, kaļķu perus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Labs ir arī sīrups. Der gan rudenī neizbarotais invertsīrups, gan var vārīt pats. Pavasarī vāra sīrupu (cukurs un ūdens attiecībā 1:1). Aukstā laikā likt barotavu nav vērts, jo bites nespēs saņemt saldumu. Piemērots variants ir sīrupu liet polietilēna maisiņos (labi ir produktu saldēšanai paredzētie maisiņi), kuros ar adatu apakšpusē izdur mazus caurumiņus.

Maisiņā var likt arī pērno medu vai pūdercukura mīklu (pūdercukuru samaisa ar ūdeni līdz mīklas kondīcijai). Tādā gadījumā caurumiņus veido lielākus.

Papildu barībai stropā var likt medus rāmi, ko dienu vai vismaz uz nakti patur siltā vietā (25–30 °C). Vēsā laikā un vājākām saimēm rāmi zem sedziņas vienkārši uzgāž saimes rāmju līstītēm. Lai nesaspiestu bites, zem tā ieteicams palikt šķērslīstītes. Ja saime spēcīgāka un laiks kļuvis siltāks, rāmi liek blakus saimes ligzdai. Vājākām saimēm to nedara, jo tā vēl vairāk paplašina ligzdas telpu, kuras apsildei bitēm jātērē papildu enerģija.

Papildu barība jādod neatkarīgi no laika apstākļiem un temperatūras.

Vājākām saimēm vai tādām, kam barības jau kādu laiku trūcis, to labāk dot šķidrā veidā, paliekot zem sedziņas.

Ērces un siltums traucē

Bitenieks Andris Sproģis no Saldus uzskata, ka barības trūkumam ir divi svarīgi iemesli. Galvenais – pēdējos gados bitēm nelabvēlīgie laika apstākļi ar garajiem rudeņiem, vēlo salu un ilgo pavasari. Bites neieiet ziemošanā, ilgi ir aktīvas, vairāk patērē barību ziemas sākumposmā.

Otrs iemesls – papildu nemieru bitēm izraisa savairojušās ērces, kas neļauj saimei mierīgi ieiet miera fāzē. Bites visu ziemu ir uzbudinātas, patērē vairāk barības, izelpo vairāk mitruma, kas veido sliktu mikroklimatu stropā, var sākties caureja.

Reklāma
Reklāma

Lai arī kāds būtu iemesls, daudzām bišu saimēm patlaban sāk trūkt barības. To var noteikt, paceļot segas malu un apskatot rāmjus, vai pie augšējām līstītēm šūnās ir neatvākoti krājumi. Drošības pēc var atbīdīt šķirdēli un apskatīt, vai malējā kārē vēl ir medus. Ja nav – steigšus jāpiebaro. Arī tad, ja nav īstas pārliecības par medus krājumiem un to apjomiem, drošības pēc var iedot bitēm saldumu papildus. Vēl nav pietiekami silts, lai cilātu rāmjus bišu ligzdā.

Pie jūras traucē vēji

Baiba Tikuma no Liepājas puses skaidro, ka bišu ziemošanas kvalitāte atkarīga arī no piemērotas novietnes izvēles. Piemēram, no vējiem pasargātākā dravā bites vēl mierīgi ziemo, bet vējiem pakļautākajās, kur apstākļi skarbāki, ziemojušas nemierīgāk, patērējušas vairāk krājumu. Šajās dravās jau daudzām saimēm jādod papildbarība. Neko darīt – jāpērk saldums. Žēlot nedrīkst, jo šis ir izšķirīgs brīdis bišu saimes dzīvē.

Biteniece uzsver, ka pēdējie gadi bijuši nelabvēlīgi, kad vairāk ir ieguldījumu, bet mazāk peļņas. Taču ar šādiem cikliem jārēķinās, kad labvēlīgi medus gadi mijas ar sliktiem. Tie, kas savas bites būs izvilkuši, varēs ieguldījumus atgūt ar uzviju, kad nolaidīgākajiem biteniekiem dravās trūks saimju.

Rudenī daudzas saimes (sevišķi jaunās) peroja vēlu – pat oktobra beigās. Taču, ja ir peri, ir arī ērces. Turklāt apstrādi pret tām veic tikai aptuveni līdz oktobra vidum (taču pilnīgai iedarbībai vajadzīgs bezperu stāvoklis). Tādēļ papildu nemieru ziemā varēja izraisīt arī ērces.

Bišu dzīves pavasaris ir atbīdījies līdz maija sākumam. Aprīļa sākumā – siltajās dienās – bites izlidoja, sāka perot un patērēt vairāk barības, taču tad sekoja vēsums. Arī aprīlī saimes jāpiebaro. Kad sāksies ienesums, bitenieka likto bites bez vajadzības vairs neēdīs.

Latgalē sals palīdzējis

Biteniece Gunta Some no Daugavpils teic, ka apkārtnes biteniekiem bites ziemojušas labi. Lai arī sākusies pavēlu, atšķirībā no Latvijas siltākajiem reģioniem ziema bijusi vienmērīga un stabila, kas bišu ziemošanai sevišķi svarīgi. Daugavpils pusē paēnā vēl ir sniegs un bites nelido iztīrīties, taču to jau ir paguvušas izdarīt siltajās marta dienās. Tad arī novērtēts barības daudzums saimēs, kā arī veikti neatliekamie darbi (dažam stropam nomainīta grīdiņa, citam mitrais pakojums).

Dažas vājākās jaunās saimes aizgāja bojā jau rudens beigās (pārāk vēlu un daudz peroja). No tām labos barības rāmjus (bez nozematozes radītās caurejas traipiem) var izbarot citām saimēm. To drīkst darīt, ja ir pārliecība par bišu veselību savā dravā.

Ja dravā ienākuši nepazīstami spieti, iepirktas bites, kas ziemā gājušas bojā, no tām rāmjus pārvietot uz citiem stropiem nedrīkst. Latgalē bites piebaro pavisam vienkārši – uz rāmīšiem zem sedziņas uzliek medus burciņu (kurā medus kristalizējies) ar kakliņu uz leju. Bites pašas paņems saldumu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.