Steidz frizēt košumkrūmus: dārza darbi, kurus nedrīkst nokavēt! 4
Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Ir īstais brīdis apgriezt hortenzijas, grimoņus, fizokarpus un citus dekoratīvos krūmus. Dārzniece Avita Jasliņa jau pilnā sparā rosās dārzos. Jāpagūst tos sakopt, kamēr nav izlīduši ziemciešu asni un sākušies zemes darbi.
Frizē hortenzijas
Hortenzijas ir īsts modes krūms, kas iestādīts gandrīz katrā dārzā. Taču, lai tās skaisti ziedētu, katru gadu ir jāapgriež. Īpaši svarīgi krūmiņus spēcīgi apcirpt pirmajos dzīves gados, lai augi veidotos kupli un kompakti.
Griež, kamēr pumpuri vēl nav modušies. Tie, kam patīk eksperimentēt, var izmēģināt vienu krūmu apgriezt ar vairāku nedēļu intervālu. Praksē pierādījies, ka pumpuri to jūt un pirmie uzziedēs agrāk apgrieztie zari. Tā tiks paildzināts ziedēšanas laiks. Šis griezums efektīgi izskatās šķirnēm, kurām ziedkopas krāsojas.
Skarainās hortenzijas apgriež, atstājot pērn izaugušajiem dzinumiem vienu divus pumurus (divus posmus). Jaunie dzinumi dosies augšup no griezuma vietas. Ja vēlas, lai ziedu skaistums būtu tuvāk zemei, krūmam var veikt atjaunojošo griezumu. Lai atjaunotu vecu, pāraugušu krūmu, katru gadu zemāk jānogriež pa vienam diviem vecajiem dzinumiem, ļaujot veidoties jaunajiem.
Kokveida hortenzijas apgriež pamatīgi, atstājot līdz 30 cm garus stumbenīšus. Vārgākos dzinumus izgriež pavisam. Izretinātajā krūmā jauni, spēcīgi dzinumi izaugs arī no saknēm. Krūmam jau tagad var uzlikt sētiņu balstam (lietū lielās ziedkopas nolieks dzinumus), jo tad jaunie dzinumi labāk izskatīsies, izvietosies tajā.
Audzelīgos bremzē
Ātri augošajiem grimoņiem piespicē formu, lai iegūtu vēlamo kuplumu, formu. Īsina katru dzinumu. No iepriekšējā gada pieauguma atstāj 1–2 pumpurus. Apgriež arī smalko dzinumu galus, lai veidotos vajadzīgais apjoms.
Grimonim ir pretēji saliktas lapas, tāpēc griež apmēram 1 cm virs pumpura. Ja griež augstāk, atstātā kailā posma daļa nokaltīs un bojās kopskatu.
Fizokarpus īsina pavisam droši un daudz, jo arī tiem ir liels ikgadējais pieaugums. Dažādu augu kompozīcijā stādīto fizokarpu apgriež pēc vajadzības, taču cenšas griezt virs pumpura, kas atrodas dzinuma ārpusē, – šis pumpurs būs vadošais. Ja atstās uz iekšpusi augošo, tiks sabiezināts krūms. Savukārt fizokarpu dzīvžogam svarīgi ievērot tikai iecerēto formu un izmērus, cērpot droši.
Ja krūmus, kam ir liels pieaugums, nebremzēs, tie kļūs neglīti, dzinumi izgāzīsies. Tas noteikti nav pieļaujams, ja augi stādīti grupā, kompozīcijā ar citiem augiem.
Ziedētājus atjauno
Dekoratīvajiem vītoliņiem vēl neko negriež. To vajadzēs darīt noteikti, taču tikai pēc Lieldienām, kad parādīsies mazās lapiņas. Tagad var apspicēt nosalušos, tumšos dzinumu galiņus.
Filadelfiem, ceriņiem var veidot atjaunojošo griezumu. Nozāģē pa kādam vecam dzinumam, kas bojā krūma skatu – bezlapu stāvoklī to var labi redzēt. Tas stimulēs jaunu veidošanos. Vecākajiem filadelfa dzinumiem var paīsināt zaru galus. Taču pavasarī šie augi jāgriež saudzīgi, lai paliktu arī kāds dzinums skaistai ziedēšanai.
Nevajadzētu aizrauties ar stingras formas piešķiršanu filadelfiem (izcirpt bumbu), jo tiem vislabāk piestāv to dabīgā figūra.
Pavasarī ziedošās spirejas, forsītijas vajadzēs apgriezt pēc ziedēšanas, taču arī tagad der izgriezt pa kādam vecākam zaram. Var arī saīsināt garos dzinumus, nogriežot vecākās daļas līdz jaunajiem dzinumiem. Šādi atslogots krūms ziedēs bagātīgi un pat nemanīs frizēšanas sekas.
Nogrieztie forsītiju zari vāzē strauji izplauks.