Statistika: Tā vietā lai ietu pie ārsta, velk laiku, līdz jāizmanto neatliekamā palīdzība 0
Veselības ekonomikas asociācija ir pārliecinājusies, ka Veselības ministrijas (VM) apņemšanās samazināt stacionāros ārstēto slimnieku skaitu, dodot iespēju vairāk ārstēties ambulatori, nav piepildījusies.
Pacientiem, kuriem ir sirds un asinsvadu saslimšanas, nereti jālieto vairāki medikamenti, un ir tūkstošiem pacientu, kas maksā no savas kabatas 150 līdz 200 eiro mēnesī par zālēm. Daudzi slimnieki medikamentus nespēj nopirkt un pie speciālistiem netiek, tāpēc paļaujas uz to, ka gan jau atbrauks ātrā palīdzība un aizvedīs uz slimnīcu, tāpēc arī palielinās to pacientu skaits, kas nokļūst slimnīcu nodaļās, stāsta Inese Mauriņa, pacientu biedrības “ParSirdi.lv” vadītāja.
Kur varētu rīkoties citādāk? Piemēram, Latvijā gadā tiek stacionēti vismaz desmit tūkstoši pacientu ar diagnozi hipertensija. Teiksim, Lielbritānijā ar šādu diagnozi pacientus ārstē ambulatori, dzerot zāles un savlaikus samazinot asinsspiedienu, un neradot situāciju, ka cilvēku ar ātro palīdzību aizved uz stacionāru.
Novērsts infarkts un insults ir ieguvums, tāpēc būtu jāsarēķina, cik tādus gadā iespējams novērst, nevis jāskatās tikai, ka medikaments maksā dārgi, norāda Behmane un piebilst, ja par katru slimību grupu uztaisītu šādu pētījumu, tad varētu atrast, kur ir tie ieguvumi. Ja papildus ieguldītu hipertensijas ārstēšanā, tad varētu racionālāk izmantot stacionāriem piešķirto finansējumu.