Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto – Shutterstock

“Stāt! Policija. Jūs tiekat aizturēts…” Andra bēdīgais pieredzes stāsts 3

Tādu vai līdzīgu saucienu dzīvē var gadīties dzirdēt katram. Kā šādās situācijās rīkoties un kas mums jāzina par aizturēšanu?

Reklāma
Reklāma

Reāls stāsts no dzīves

Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Vispirms citāts no kādas vēstules, kurā aprakstīti Andra bēdīgie piedzīvojumi šovasar Rīgā:

“Gāju pa Pļavas ielu un netālu no Pāvila baznīcas pamanīju kādu meiteni. Viņa mani uzrunāja, piedāvājot intīmpakalpojumus. Joka pēc painteresējos, cik tas maksā un kur viņa iesaka doties. Izrādās, uz kādu viesnīcu turpat netālu (15 eiro), bet pats pakalpojums maksāšot 50 eiro. Devos tālāk, viņa sekoja, bet, sapratusi, ka klients tomēr nebūšu, pazuda.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pamanīju, ka man aiz muguras nāk divi vīrieši. Paātrināju soli, viņi arī. Sāku skriet, viņi tāpat… Iespējams, vīri kaut ko sauca, bet es neko nedzirdēju – domāju, ka man seko bandīti vai laupītāji, tāpēc steidzos tālāk. Viņi mani panāca un nogāza zemē. Jutu, ka viena roka kritienā ir traumēta. Vīrieši runāja krieviski, bet es šo valodu zinu slikti, turklāt ļoti sāpēja roka. Latviski vaicāju, kas viņi ir. Tad gan atbildēja, ka no policijas, un prasīja, kāpēc bēgu. Es nevarēju zināt, kas viņi ir, jo bija ģērbušies civilā apģērbā. Noskaidrojuši, kā mani sauc, viņi piezvanīja savai priekšniecībai un uzzināja, ka meklēšanā neesmu. Pēc tam paši piedāvājās aizvest uz slimnīcu un pa ceļam pamācīja, ka ar prostitūtām runāties nevajag.

Gaiļezera slimnīcā man konstatēja labās rokas augšdelma šķembainu lūzumu un veica operāciju. Uz policistiem ļaunu prātu neturu – saprotu, ka viņi veica savu darbu, bet es uztraukumā kaut ko varbūt nesapratu. Lūdzu, pastāstiet, kas cilvēkam jāzina aizturēšanas gadījumā! Tāda informācija lieti būtu noderējusi arī man – iespējams, es nebēgtu, un izpaliktu arī nelaimīgais kritiens.”

Aizturēšana kriminālprocesā

Aizturēšana ir personas brīvības atņemšana uz laiku līdz 48 stundām bez izmeklēšanas tiesneša lēmuma, ja pastāv aizturēšanas nosacījumi, proti, drīkst aizturēt tikai tad, ja ir pamats pieņēmumam par noziedzīga nodarījuma izdarīšanu, par kuru var piemērot brīvības atņemšanu, un ja pastāv kāds no nosacījumiem:

• persona ir pārsteigta tieši noziedzīga nodarījuma izdarīšanas brīdī, tūlīt pēc tam vai arī bēgam no noziedzīga nodarījuma izdarīšanas vietas;

• uz personu kā noziedzīga nodarījuma izdarītāju norāda cietušais vai cita persona, kura redzējusi notikumu vai citādā veidā tieši ieguvusi šādu informāciju;

• pie personas pašas vai tās lietošanā esošajās telpās vai citos objektos atrastas acīm redzamas noziedzīga nodarījuma izdarīšanas pēdas;

• noziedzīga nodarījuma izdarīšanas vietā atrastas šīs personas atstātās pēdas.

Ja pastāv aizturēšanas nosacījumi, bet par izdarīto nodarījumu nevar piemērot brīvības atņemšanu, personu var aizturēt, ja ir pamats uzskatīt, ka nevarēs nodrošināt tās ierašanos pēc procesa virzītāja uzaicinājuma. Tas notiek tad, ja persona atsakās sniegt ziņas par savu identitāti vai nav noteiktas dzīvesvietas un darbavietas, vai persona var mēģināt izbraukt no valsts. Ja ir pamats uzskatīt, ka izdarīts smags vai sevišķi smags noziegums, var aizturēt arī personu bez noteiktas dzīvesvietas un darbavietas, kura klaiņo un slapstās nozieguma izdarīšanas vietā vai tās apkārtnē.

Reklāma
Reklāma

Aizturot personu pēc savas iniciatīvas vai procesa virzītāja uzdevumā, valsts policijas vai izmeklēšanas iestādes darbinieks vai prokurors nekavējoties paziņo, par ko cilvēks aizturēts, un brīdina, ka personai ir tiesības klusēt un ka visu teikto var izmantot pret viņu. Ja ir pamats uzskatīt, ka aizturamajam ir ierocis vai ka viņš var iznīcināt, izmest vai noslēpt pie viņa esošu pierādījumu, amatpersona aizturot var veikt aizturamā kratīšanu. Personas aizturēšanas vietā vai pēc nogādāšanas aizturēšanas telpās amatpersona nekavējoties raksta protokolu.

Administratīvā aizturēšana

Personas administratīva aizturēšana, apskate un mantu apskate, kā arī mantu un dokumentu izņemšana ir atļauta tikai nolūkā, lai pārtrauktu administratīvos pārkāpumus, kad izlietoti citi ietekmēšanas līdzekļi. Šo darbību mērķis ir arī noteikt personu, lai sastādītu protokolu par administratīvo pārkāpumu, ja to nevar izdarīt uz vietas un ja protokola sastādīšana ir obligāta, kā arī lai izpildītu administratīvo pārkāpumu lietās pieņemtos lēmumus.

Par administratīvo aizturēšanu sastāda protokolu, kurā norāda tā sastādīšanas laiku un vietu, sastādītāja amatu, uzvārdu, vārdu; ziņas par aizturēto personu; aizturēšanas laiku un motīvus. Protokolu paraksta amatpersona, kas to sastādījusi, un aizturētais. Ja aizturētais atsakās parakstīt, par to šajā dokumentā izdara attiecīgu ierakstu. Pēc personas lūguma par viņa atrašanās vietu paziņo radiniekiem, darba vai mācību vietas administrācijai. Par nepilngadīgā aizturēšanu obligāti paziņo viņa vecākiem vai personām, kas viņus aizstāj.

Aizturēt personu sakarā ar administratīvo pārkāpumu drīkst tikai institūcijas (amatpersonas), kuras tam pilnvarotas ar likumu:

• policijas darbinieki (ja nodarīts tīšs maznozīmīgs miesas bojājums, neatļautās vietās tirgoti vai lietoti alkoholiskie dzērieni, izdarīts sīkais huligānisms, notikusi ļaunprātīga nepakļaušanās policijas darbinieka, zemessarga, karavīra likumīgajam rīkojumam vai prasībai, pārkāpta sapulču, gājienu un piketu organizēšanas vai norises kārtība un citos gadījumos);

• robežsardzes amatpersonas (ja izdarīti administratīvie pārkāpumi, kuru izskatīšana ir Valsts robežsardzes kompetencē, kā arī citi administratīvie pārkāpumi, kurus konstatējuši robežsargi);

• Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektora vai viņa vietnieku pilnvarotas amatpersonas (ja izdarīti muitas noteikumu pārkāpumi vai pārkāpumi valsts ieņēmumu jomā);

• Valsts vides dienesta un Dabas aizsardzības pārvaldes amatpersonas (ja pārkāpti zvejas vai makšķerēšanas noteikumi vai persona nav pakļāvusies amatpersonu likumīgam rīkojumam vai prasībai);

• Valsts meža dienesta amatpersonas (ja pārkāpti medību, meža ugunsdrošības noteikumi vai persona nav pakļāvusies amatpersonu likumīgam rīkojumam vai prasībai);

• Ieslodzījuma vietu pārvaldes valsts specializētā civildienesta ierēdņi (ja pārkāpti noteikumi par vielu, priekšmetu un izstrādājumu ienešanu un nodošanu ieslodzījuma vietā).

Aizturēt personu, kura tiek turēta aizdomās par administratīvā pārkāpuma izdarīšanu, drīkst ne ilgāk par četrām stundām. Ja persona bijusi alkoholisko dzērienu, narkotisko vai citu apreibinošo vielu iespaidā, administratīvās aizturēšanas laiku skaita no atskurbšanas brīža.

Jāzina, ka personas apskati var izdarīt tam pilnvarotas amatpersonas, kas ar aizturēto personu ir viena dzimuma. Mantu apskate notiek tās personas klātbūtnē, kuras īpašumā vai valdījumā šīs mantas atrodas. Neatliekamos gadījumos mantas var apskatīt bez īpašnieka (valdītāja) klātbūtnes. Par personas aplūkošanu un mantu apskati sastāda atsevišķu protokolu vai izdara ierakstu protokolā par administratīvo aizturēšanu.

Iespējamā rīcība

Ja uzskatāt, ka aizturot notikuši pārkāpumi, varat rakstīt iesniegumu Valsts policijas Iekšējās izmeklēšanas pārvaldei, lūdzot uzsākt disciplinārpārkāpuma lietu. Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonu ar speciālajām dienesta pakāpēm disciplināratbildības likuma 3. panta pirmajā daļā teikts, ka par disciplinārpārkāpumu atzīst amatpersonas ar nodomu (tīši) vai aiz neuzmanības izdarītu darbību vai bezdarbību, kas saistīta ar dienesta pienākumu pildīšanu un izpaužas kā tiesību aktos noteiktās kārtības un prasību neievērošana.

Vēstulē minētajā gadījumā iesniegumā arī jānorāda, ka policijas darbinieki nestādījās priekšā, ar jums sākumā sarunājās tikai krievu valodā, aizturot piemēroja pārmērīgu spēku, un jāapraksta citi apstākļi.

KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅA

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.