Stāsts par Latvijas vēsturi koncertprogrammā “Skanošie laikmeti” piedzīvos pirmatskaņojumu 0
Rīgas Saksofonu kvartets, etnomuzikologs Valdis Muktupāvels un dziedātāja Ieva Parša vienojušies jaunā kopīgā koncertprogrammā “Skanošie laikmeti”, kas vairākos koncertos izskanēs Latvijas reģionos. Koncerta pirmatskaņojums notiks 23. augustā Salaspils kultūras nama “Rīgava” mūzikas un mākslas dārzā.
Koncertprogramma “Skanošie laikmeti” ir stāsts par Latvijas vēsturi. Idejas autors ir etnomuzikologs Valdis Muktupāvels, kas programmas struktūru veidojis vairākos vēsturiskos periodos. Mūziķim šķitis interesanti apkopot, kā cauri šiem laikmetiem Latvija skanējusi. Uzrunāta virkne latviešu komponistu, kas dažādiem Latvijas vēstures posmiem atbilstošas ainas – “Leduslaikmets”, “Senlaiki”, “Ordeņa laiki”, “Zviedru-poļu laiki”, “Krievijas impērijā”, “Latvijas mierlaiki”, “Karu un padomju laiki”, “Mūslaiki” un “Nākamie laiki” interpretētu mūzikā.
Radītie skaņdarbi ieskicē laikmetam atbilstošus zīmīgus, emocionālus, cilvēciski svarīgus momentus, un fonā ir to vizuāla prezentācija – atbilstošā laikmeta zīmes, ainavas, simboli.
Mūziku komponējuši latviešu komponisti – Anna Veismane, Līga Celma-Kursiete, Uģis Prauliņš, Jēkabs Nīmanis, Kārlis Lācis, Valdis Muktupāvels un Dāvis Jurka, izmantojot dažādus ar Latviju saistītus tradicionālās, senās, galma, salonu, patriotiskās u. c. mūzikas materiālus. Tāpat skan arī angļu renesanses meistara Orlando Gibonsa (Orlando Gibbons, 1583-1625) skaņdarbs, kas muzikāli raksturo attiecīgo laika posmu.
Mūziķu apvienība Valdis Muktupāvels, Rīgas Saksofonu kvartets un Ieva Parša sadarbojas jau kopš 2012. gada. Tā kā šāds mūziķu sastāvs ir unikāls, latviešu komponisti jaundarbus ansamblim radījuši arī iepriekš. Kopīgi iestudētas vairākas kamermūzikas programmas: “Ozols”, “Uguns mūzika”, “Melnā stārķa lidojums”. Koncertprogramma “Ozols” 2014. gadā ierakstīta Latvijas Radio 1. studijā Vara Kurmiņa režijā un izdota ierakstu albumā “Ozols”.