Uldis Šmits: Stāsti manim… 3
Viņi ir atrasti! Cerams, drīzumā paši parādīsies, lai izstāstītu par savām gaitām, kurās nav nekā īpaša vai krimināla. Ar tādu vēsti 12. septembrī nāca klajā Krievijas prezidents Vladimirs Putins attiecībā uz divām personām, kam Apvienotajā Karalistē pirms nedēļas, 5. septembrī, bija izvirzītas apsūdzības Sergeja Skripaļa slepkavības mēģinājuma lietā. Savukārt Krievijas Ārlietu ministrija paziņoja, ka varasiestādēm apsūdzēto vārdi “neko neizsaka”. Nākamajā dienā pēc Londonas pieprasījuma sanāca ANO Drošības padomes ārkārtas sēde sakarā ar lietas izmeklēšanā noskaidrotajiem faktiem.
Vārdi – Aleksandrs Petrovs un Ruslans Boširovs – figurēja ārzemju pasēs, ar kurām viņi 2. martā ieradās Londonā no Maskavas. To apliecina arī Skotlendjarda publiskotais videonovērošanas kameru materiāls. Tas aizsākas Getvikas lidostā, no kuras abi devās uz viesnīcu Londonas austrumdaļā. Ir attēli no Solsberi dzelzceļa stacijas, uzņemti gan 3. martā, gan 4. martā ap pusdienas laiku. Ceturtajā martā pulksten 13.05 Petrovs un Boširovs fiksēti arī Solsberi centrā jau atceļā uz staciju.
Izmeklētāji uzskata, ka tieši starp divpadsmitiem un vieniem dienā bijušā GRU pulkveža un dubultaģenta Sergeja Skripaļa un viņa meitas namdurvju rokturis ticis apstrādāts ar nervus paralizējošo vielu. Bet Skripaļa kādreizējās darbavietas (tagadējās Ģenerālštāba Galvenās pārvaldes) sūtītie divi “tūristi” vakarā no Hītrovas izlidoja uz Maskavu.
Londona abiem noformēja Eiropas aresta orderi un izsludināja meklēšanu pa Interpola kanāliem. Cik noprotams, šīm personām piemita liels ceļotprieks. Sanktpēterburgas interneta izdevums “Fontanka” noskaidroja, ka minētās ārzemju pases viņiem izsniegtas pirms pāris gadiem un pa šo laiku noderējušas vairākkārtējiem braucieniem uz Ženēvu, Parīzi, Amsterdamu un citām pilsētām. Tur tagad kompetentas iestādes droši vien cītīgi pēta Petrova un Boširova pārvietošanās maršrutus un kontaktus. Arī Apvienotajā Karalistē viņi bijuši ne reizi vien.
Saskaņā ar “The Telegraph” rakstīto, vīzas saņemtas konsulātā Sanktpēterburgā un tajā iesniegtie dokumenti bijuši īsti, bet, ļoti iespējams, Krievijas specdienestu sarūpēti. Tāpēc pastāv jautājums par “tirdzniecības jomas uzņēmējiem” uzdevušos ceļotāju patieso identitāti. (Britu dienestiem tā esot zināma.) Un rodas arī jautājumi par Kremļa atbildību. Jo, kā izteicies Apvienotās Karalistes drošības ministrs Bens Volless, diez vai “kāds varētu jebkad apgalvot, ka Putina kungs nekontrolē savu valsti”.
Protams, kontrolē, taču process reizēm ievelkas. Lai, skat, Petrovs tiešām parādītos – arī 12. septembrī – un televīzijas kanālam “Rossija 24” apsolītu visu izklāstīt kā pie bikts. Šajā sakarā bijušais Krievijas vicepremjers politemigrants Alfreds Kohs feisbukā drusku ironiski izmeta: “Nedēļa pagāja detaļu un sniedzamo liecību izstrādāšanā. Viss būs vienkārši, stulbi un melīgi.”
Ziņas un paziņojumi joprojām plūst. Tikmēr svarīgākā informācija paliek neatklāta. Piemēram, kāds tad īsti liktenis piemeklēja savulaik PSRS Aizsardzības ministrijas programmas “Foliants” ietvaros dažādu modifikāciju sintezēšanai izmantoto indīgo vielu, kura vēlāk ieguva nosaukumu “Novičok”. Kas no tā visa pēc PSRS sairuma saglabājās, vai darbs turpinājās un kādā nolūkā?
Ķīmiskie ieroči ir aizliegti, tomēr tos pielieto. ANO nesen apstiprināja, ka Sīrijā kopš 2013. gada tie izmantoti 39 reizes un no tām 33 gadījumos to darīja Asada režīms, kas savā zemē maz ko vairs nosaka. Respektīvi, t. s. starptautiskās sabiedrības bezspēcības un Putina aizbildniecības piesegā regulāri tiek pastrādāti kara noziegumi, kurus Kremlis vienmēr noliedz. Stulbi un melīgi. Toties likumsakarīgi.