Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Dominic Lipinski/SCANPIX

Startē trīs digitalizācijas programmas, kuru ietvaros sniegs atbalstu komersantiem 95,14 miljonu eiro apmērā 6

Olafs Zvejnieks, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
Lasīt citas ziņas

22. februārī tika atklātas pirmās trīs Ekonomikas ministrijas (EM) izstrādātās Atveseļošanas un noturības mehānisma (ANM) atbalsta programmas uzņēmējdarbības digitalizācijai, kuru ietvaros plānots sniegt atbalstu komersantiem 95,14 miljonu eiro apmērā.

Uzņēmumu digitālās transformācijas sekmēšanai EM kopumā ieviesīs piecas jaunas Atveseļošanas fonda atbalsta programmas. Līdz ar to periodā līdz 2026. gada 30. jūnijam kopumā plānots sniegt digitalizācijas atbalstu vismaz 7000 komersantiem, digitālo pakalpojumu un nepieciešamo spēju un prasmju attīstībā kopumā ieguldot 139,4 miljonus eiro.

CITI ŠOBRĪD LASA

Eiropas digitālās inovācijas centri (EDIC) ir Eiropas Komisijas iniciatīva, kas izriet no programmas “Digitālā Eiropa”. Tās mērķis ir palīdzēt gan publiskā, gan privātā sektora organizācijām ieviest jaunākās digitālās tehnoloģijas, procesus, produktus un pakalpojumus.

EDIC darbojas visā Eiropas Savienībā un kopā veido vienotu tīklu. Atbalsta programmas “Atbalsts Digitālo inovāciju centru un reģionālo kontaktpunktu izveidei” kopējais finansējums ir 10 miljoni eiro, kuras ietvaros Latvijas Informācijas tehnoloģiju klasteris un Latvijas Digitālais akselerators darbosies kā vienas pieturas aģentūras, kas padziļināti izvērtēs komersantus, sniedzot tehnisko ekspertīzi, apmācības, prasmju pilnveidi, lai tiktu īstenota digitālā transformācija.

Lai pieteiktos kādā no digitālās transformācijas investīcijām, komersantam vispirms jāvēršas pie viena no Latvijas EDIC – Latvijas Informācijas tehnoloģiju klastera vai Latvijas Digitālā akseleratora, lai veiktu sākotnējo digitālā brieduma testu, novērtējot esošo digitālo tehnoloģiju situāciju un identificētu jomas, kurās nepieciešams veikt ieguldījumus, un tālāk saņemtu digitālās attīstības ceļa karti, kas jau būs padziļināts novērtējums par atbalsta saņēmējam nepieciešamajām darbībām digitālās transformācijas veicināšanai.

Pēc projekta īstenošanas būs nepieciešams veikt otrreizējo digitālā brieduma testu, lai novērtētu digitālo izaugsmi. EDIC līdz 2026. gada 30. jūnijam nodrošinās komersantiem digitālās transformācijas konsultācijas un mentoringu, piekļuvi eksperimentēšanas, pilotēšanas un testēšanas darbībām pirms investīciju ieguldījumiem, kā arī palīdzēs komersantiem sagatavot projektu pieteikumus Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) un “Altum” atbalsta saņemšanai.

Izvērtējot digitālās attīstības ceļa kartē ietvertās rekomendācijas uzņēmuma digitālo spēju pilnveidošanai, uzņēmums pieņems lēmumu par īstenojamiem pasākumiem un pieteiksies LIAA atbalstam procesu digitalizācijai vai “Altum” aizdevumiem ar kapitāla atlaidi uzņēmumu digitalizācijai.

Reklāma
Reklāma

Savukārt LIAA īstenotās atbalsta programmas “Atbalsts procesu digitalizācijai komercdarbībā” kopējais finansējums ir 40,14 miljoni eiro un tās ietvaros līdz 2026. gada 30. jūnijam atbalstu saņems vismaz 200 komersantu.

LIAA komersantiem būs pieejams atbalsts jaunu programmatūru un iekārtu ieviešanai uzņēmumos, nodrošinot iekšējo procesu digitalizāciju komercdarbībā un produktivitātes paaugstināšanā. LIAA sniegs atbalstu procesu digitalizācijai, kas tiks izmaksāts gala labuma guvējam: mikro un maziem komersantiem būs pieejams atbalsts līdz 5000 eiro, bet mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, kā arī lieliem komersantiem, NVO, valsts kapitālsabiedrībām būs pieejams atbalsts līdz 100000 eiro.

Visbeidzot, “Altum” īstenotās atbalsta programmas “Finanšu instrumenti komersantu digitālās transformācijas veicināšanai” kopējais finansējums ir 45,14 miljoni eiro un tās ietvaros līdz 2026. gada 30. jūnijam kopumā plānots atbalstīt 133 digitālās transformācijas projektus, piesaistot privāto līdzfinansējumu 37 miljonu eiro apmērā. “Altum” komersanti varēs saņemt aizdevumu uzņēmumu digitalizācijas, automatizācijas un robotizācijas veicināšanai.

“Altum” valdes loceklis Jēkabs Krieviņš uzsver, ka šī atbalsta programma piedāvā pievilcīgu finansējuma risinājumu – ar kapitāla atlaidi dzēst “Altum” aizdevuma pamatsummu līdz pat 35% no projekta izmaksām. Atbalsts komersantiem būs pieejams aizdevuma veidā ar iespēju dzēst pamatsummu, izpildot digitālās attīstības ceļa kartes nosacījumus. “Altum” aizdevuma minimālais apmērs 100 tūkstoši eiro, maksimālais apmērs – septiņi miljoni eiro. Aizdevuma termiņš – līdz 10 gadiem.

Šogad plānots izstrādāt vēl divas atbalsta programmas digitalizācijas veicināšanai: programmas “Uzņēmumu digitālo prasmju attīstība” mērķis būs pilnveidot Latvijas sīko (mikro), mazo, vidējo un lielo komersantu digitālās prasmes, tai skaitā prasmes, kas sekmētu eksporta veicināšanu; savukārt programmas “Atbalsts jaunu produktu un pakalpojumu ieviešanai uzņēmējdarbībā” mērķis būs sniegt grantus jaunu digitālu produktu, tehnoloģiju un pakalpojumu izstrādei, lai palielinātu privātos pētniecības un attīstības izdevumus, izmantojot mērķtiecīgus valsts ieguldījumus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.