Starta šāviens jaunai mākslas dzīvei 0
Rītdiena, Latvijas neatkarības atjaunošanas svētki, būs divkāršu un pat trīskāršu svinību diena – ceļā uz mūsu valsts simto gadskārtu tiks iedibināta jauna tradīcija – Baltā galdauta svētki. Mēs visi kļūsim par vēstures līdzveidotājiem un aculieciniekiem, jo pēc vērienīgas rekonstrukcijas durvis vērs pārdzimušais Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNMM). LNMM atklāšanu 4. maijā atspoguļos arī Latvijas sabiedriskā televīzija (plkst. 10.05, kā arī Kultūras ziņu speciālizlaidumā plkst. 17.30) un Latvijas Radio.
Līdzās patīkamiem atkalredzēšanās mirkļiem ar Latvijas mākslas klasiķiem muzejs pastāvīgajā ekspozīcijā “Latvijas māksla. 19. – 20. gadsimts” pirmo reizi piedāvās arī ļoti plašu un vērienīgu ieskatu 20. gadsimta otrās puses mākslā, kas līdz šim bija apskatāma fragmentāri mākslas galerijās vai arī privātās kolekcijās. Latvijas nacionālās mākslas tempļa Lielā izstāžu zāle jaunizveidotajā apjomā tiks atklāta ar līdz šim vērienīgāko pazīstamā mākslinieka, estēta un dzīves baudītāja Miervalža Poļa (1948) darbu skati “Miervaldis Polis. Ilūzija kā īstenība”, kas aptver visus viņa radošās darbības periodus (apskatāma līdz 24. jūlijam). Lai gan tagad mākslinieks ir izvēlējies norobežoties no publiskās dzīves savās lauku mājās Kuldīgas pusē, bija laiks, kad M. Polim, kurš bija drosmīgi ienācis mākslas dzīvē kā viens no pirmajiem fotoreālisma pārstāvjiem Padomju Savienībā, patika pārsteigt un šokēt – iespējams, kādam viņš vēl atmiņā Bronzas cilvēka tēlā, kurš 1987. gadā klīda pa Rīgas centra ielām un parkiem… Izstādē eksponēti gandrīz 200 viņa mākslas darbi – gleznas, zīmējumi, kolāžas, kā arī plašs dokumentālais materiāls.
Pamatojot, kāpēc izvēle kritusi tieši uz Miervaldi Poli, LNMM direktore Māra Lāce uzsver, ka viņš ir autors, kuram līdz šim nav bijis ļoti lielas, retrospektīvas izstādes. Savukārt muzejam bijusi arī vēlme parādīt, ka vērienīgā izstāžu zāle jaunajā apjomā nav tikai klasikai, bet arī laikmetīgās mākslas procesam. Ļoti sarežģīti bijis arī izveidot pašu ekspozīciju, kas tapusi sadarbībā ar daudzām nozīmīgām Latvijas un ārvalstu muzeju, arhīvu un nevalstisku organizāciju, kā arī privātām kolekcijām. Daudzi no izstādē apskatāmajiem portretiem nekad nav bijuši publiski eksponēti. Katram apmeklētājam būs pieejams bezmaksas ceļvedis latviešu, krievu vai angļu valodā ar kuratores un rakstnieku komentāriem par atsevišķām tās sadaļām un mākslas darbiem. Izstādes kuratore ir LNMM Latvijas Vizuālās mākslas departamenta krājuma darba vadītāja Daina Auziņa.
Savukārt muzeja ceturtā stāva izstāžu telpās rīt durvis vērs cita izcila meistara, latviešu mākslas klasiķa Borisa Bērziņa (1930 – 2002) mantojuma kolekcijas darbu izstāde “Sudrabs/zelts” (apskatāma līdz 28. augustam). LNMM krājumā ir apjomīgākā Borisa Bērziņa kolekcija, jo pirms aiziešanas mūžībā mākslinieks muzejam novēlēja visu savu radošo mantojumu – gleznas, grafikas, zīmējumus, arī mākslas grāmatas, kuras viņš mēdza papildināt ar savām skicēm. Kuratore, LNMM B. Bērziņa memoriālās kolekcijas glabātāja Gundega Cēbere, izstādei izvēlējusies vairāk nekā 50 darbus dažādās tehnikās – eļļas gleznojumus, kolāžas, darbus ar zelta un sudraba plāksnīšu izmantojumu, zīmējumus ar lodīšu pildspalvu –, kas tapuši no 1959. gada un izsmeļoši ataino mākslinieka pacietīgo, skrupulozo un smalko darbu.
Ieeja muzejā rīt visu dienu būs bez maksas. Turklāt par godu svinīgajai atklāšanai rīdziniekus un pilsētas viesus līdz pat plkst. 20 vakarā iepriecinās īpaša muzikālā programma. Savukārt otrpus muzeja ēkai Esplanādes parka pusē bērni un viņu vecāki tiks aicināti iesaistīties radošajā darbnīcā “Ceļš uz muzeju”. Baudīt svētku atmosfēru varēs arī Baltā galdauta svētku piknika zonā pie Latvijas Mākslas akadēmijas ēkas, kurā LMA glezniecības, stikla un metāla apakšnozaru studenti rīkos performances kopā ar jaunajiem Latvijas Kultūras akadēmijas laikmetīgās dejas horeogrāfiem.