Starptautiskos augstskolu reitingos – līdzīgas tendences 0
Kaut arī Latvijas augstskolu pārstāvji bieži vien kritizē “Latvijas Avīzē” publicēto pašmāju augstskolu reitingu, jāteic, ka tajā sniegtais augstskolu vērtējums būtiski neatšķiras no tā, kā Latvijas augstākās izglītības iestādes vērtētas starptautiskos reitingos.
Piemēram, Austrumeiropas un Centrālāzijas universitāšu reitingā (http://www.iu.qs.com/eeca2014-rankings-results/) no Latvijas augstskolām visaugstāk ierindojusies ir tieši Latvijas Universitāte (LU), kas ir vadošā arī “LA” publicētajā augstskolu topā. Austrumeiropas un Centrālāzijas reitingā, kurā līdere ir Lomonosova vārdā nosauktā Maskavas Valsts universitāte, bet augsto piekto vietu ieņem kaimiņvalsts Igaunijas Tartu universitāte, LU ir 41. vietā, Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) ieņem 61. – 70. vietu, bet Rīgas Stradiņa universitāte – 91. – 100. vietu. Šis reitings gan pērn publiskots tikai pirmo reizi, tā veidotāji atzīst, ka tas vēl uzlabojams, tā ka nākamajā reitingā iespējamas arī kādas izmaiņas. Būtiski, ka Austrumeiropas augstskolu reitingu veido tie paši eksperti, kuri veido vienu no pasaules ietekmīgākajiem universitāšu reitingiem “QS World University Rankings”, kas ticis publicēts jau desmit gadus.
Arī QS pasaules universitāšu reitingā (http://www.topuniversities.com/) visaugstāk ir tieši LU, kas starp Eiropas augstskolām tur ir 701 + pozīcijā.
Arī tā sauktajā “webometrics” reitingā (http://www.webometrics.info) LU ir vadošā starp Latvijas augstskolām. Starp visas pasaules augstākās izglītības iestādēm tā ierindojusies 901. vietā, RTU ieņem 1544. vietu, Latvijas Lauksaimniecības universitāte – 2911. vietu, bet RSU – 3503. vietu. Citas Latvijas augstskolas ir vēl zemāk. Pirmās 14 vietas šajā reitingā ieņem amerikāņu universitātes. Kopumā reitingā apskatīti 22 000 augstskolu no visas pasaules. Līdz ar to jāsecina, ka iekļūšana pirmajā vai nākamajos tūkstošos ir pat gana augsts sasniegums.
Grūtāk salīdzināt “LA” publicētā reitinga datus ar Eiropas Komisijas atbalstīto augstskolu multirangu, kas nesarindo augstskolas reitingā, bet gan salīdzina tās pēc dažādiem kritērijiem. Daļa kritēriju, piemēram, absolventu īpatsvars no studentu skaita un starptautiski atzītās datu bāzēs iekļauto publikāciju daudzums ir līdzīgi kā mūsu reitingā izmantotie. Jāpiebilst, kaut arī multirangā augstskolas nav sakārtotas pēc iegūto punktu skaita, tāpat redzams, ka augstāk novērtētas pārsvarā ir tās augstskolas, kas ieņem vadošās pozīcijas šodien publicētajā reitingā. Līdzīgi kritēriji kā mūsu publicētajā reitingā izmantoti arī iepriekš minētajos reitingos.
TOP 10
Austrumeiropas un Centrālāzijas universitāšu reitings
1. Lomonosova Maskavas Valsts universitāte (Krievija)
2/3. Kārļa Universitāte (Čehija)
2./3. Novosibirskas Universitāte (Krievija)
4. Varšavas Universitāte (Polija)
5./6. Tartu Universitāte (Igaunija)
5./6. Prāgas Čehu tehniskā universitāte (Čehija)
7. Sanktpēterburgas Valsts universitāte (Krievija)
8. Jageloņu Universitāte (Polija)
9./10. Tuvo Austrumu Tehniskā universitāte (Turcija)
9./10. Masarika Universitāte (Čehija)
Avots: “www.iu.qs.com”