
Starptautisko attiecību eksperti uzskata, ka Trešais pasaules karš ir neizbēgams un var sākties jau tuvāko desmit gadu laikā 0
Simtiem starptautisko attiecību ekspertu uzskata, ka Trešais pasaules karš ir neizbēgams un, visticamāk, sāksies tuvāko desmit gadu laikā, raksta “Daily Mail”.
Domnīcas “Atlantijas padome” veiktajā aptaujā, kurā piedalījās 357 politikas stratēģi un prognožu speciālisti, tika izvērtēta cilvēces nākotne.
40,5% no viņiem pauda pārliecību, ka līdz 2035. gadam izcelsies liela mēroga militārs konflikts ar tādu lielvaru kā ASV, Ķīna vai Krievija iesaisti.
Vairums no tiem, kuri uzskata, ka Trešais pasaules karš ir nenovēršams, norādīja, ka tajā, visticamāk, tiks izmantoti kodolieroči un kaujas kosmosā.
Katrs trešais no desmit aptaujātajiem ekspertiem norāda, ka otrs būtiskākais globālais drauds līdz 2035. gadam būs klimata pārmaiņas.
Savukārt tikai 1,7% ekspertu uzskata, ka nākamais lielais pasaules satricinājums būs jauna globāla pandēmija. Tikmēr 5,1% bažījas, ka līdz 2035. gadam pasaules ekonomiku paralizēs pieaugošais finanšu parāds.
Nākamo desmit gadu laikā politiskie stratēģi arī prognozēja, ka Amerikas ekonomiskā un diplomātiskā dominance mazināsies un pasaules demokrātijas turpinās atkāpties, ieslīdot “demokrātiskā depresijā”.
“Atlantijas padomes” pētnieki secinājuši, ka šie drūmie nākotnes scenāriji atspoguļo kopējo pesimistisko noskaņojumu pasaulē.
62% aptaujāto uzskata, ka pasaule pēc desmit gadiem būs sliktākā stāvoklī nekā šobrīd, un tikai 38% tic, ka nākotnē dzīve uzlabosies.
Interesanti, ka modernā mākslīgā intelekta izplatība tika vērtēta pozitīvi, un lielākā daļa ekspertu nebaidās, ka automatizācijas dēļ samazināsies darba vietu skaits.
“Ne visas prognozes bija pesimistiskas. Piemēram, 58 % no tiem, kas piedalījās mūsu aptaujā “Global Foreresight 2025”, uzskatīja, ka mākslīgajam intelektam kopumā būs pozitīva ietekme uz globālajām norisēm nākamo desmit gadu laikā,” norāda Atlantijas padomes pētnieki.
Starptautisko lietu eksperti arī brīdināja par jaunu globālu alianšu rašanos nākamajos desmit gados, kas potenciāli varētu apdraudēt ASV un NATO pozīcijas pasaulē.
47,4% aptaujāto uzskata, ka Ķīna izveidos jaunu militāri politisku bloku kopā ar Krieviju, Irānu un Ziemeļkoreju.
Pašlaik Ķīna, Krievija un Irāna jau ir starpvaldību organizācijas BRICS, kas apvieno desmit valstis, dalībnieces. Stratēģi brīdina, ka BRICS varētu kļūt par tiešu konkurentu G7 — grupai, kurā ietilpst Kanāda, Francija, Vācija, Itālija, Japāna, Lielbritānija un ASV.
Aptauja liecina, ka gandrīz 65% ekspertu ir pilnībā vai daļēji pārliecināti, ka Ķīna mēģinās iebrukt Taivānā. Tas ir par 15% vairāk nekā iepriekšējā gada aptaujā.
Vienlaikus 45% aptaujāto uzskata, ka Krievija turpmākajos desmit gados varētu iesaistīties atklātā karā ar NATO.
“No respondentiem, kas nākamajā desmitgadē sagaida jaunu pasaules karu, 69% paredz tiešu sadursmi starp Krieviju un NATO,” atklāja domnīca.
Runājot par Tuvo Austrumu reģionu saistībā ar Izraēlu un tās pašreizējiem konfliktiem reģionā, 62,5% aptaujātie eksperti uzskata, ka situācija Palestīnā turpmāko desmit gadu laikā būtiski nemainīsies.
Vienlaikus vairāk nekā puse aptaujāto (56%) paredz, ka līdz 2035. gadam Izraēlai izdosies normalizēt diplomātiskās attiecības ar Saūda Arābiju.
Tikai 17% ekspertu tic, ka tuvāko desmit gadu laikā tiks izveidota Palestīnas valsts, savukārt mazāk nekā 10% uzskata, ka Izraēla līdz tam būs izveidojusi draudzīgas attiecības ar Irānu.