Starptautiska organizācija pauž bažas par Latvijas “tikumības grozījumiem” 8
Izvērtējot situāciju Latvijā, starptautiskā cilvēktiesību aizstāvju organizācija “Amnesty International” savā ikgadējā ziņojumā būtiskas izmaiņas nav saskatījusi, norādot tikai uz trim problemātiskām jomām – parlamenta pieņemtajiem grozījumiem Izglītības likumā, lesbiešu, geju, biseksuāļu, transpersonu un interseksuāļu (LGBTI) tiesību aizsardzību un bezpavalstnieku un patvēruma meklētāju stāvokli.
Ziņojumā norādīts, ka Latvija ar tā dēvētajiem tikumības grozījumiem Izglītības likumā riskē pārkāpt savas starptautiskās saistības, kas liek respektēt vārda brīvību un nepieļaut diskrimināciju pret lesbiešu, geju, biseksuāļu, transpersonu un interseksuāļu (LGBTI) ģimenēm un attiecībām.
Kā ziņots, Saeima pieņēmusi grozījumus Izglītības likumā, nosakot, ka izglītības sistēma nodrošina izglītojamā tikumisko audzināšanu, kas atbilst Satversmē ietvertajām un aizsargātajām vērtībām, īpaši tādām kā laulība un ģimene. Grozījumos laulība definēta kā savienība starp sievieti un vīrieti.
“Amnesty International” arī paudusi bažas, ka šie likuma grozījumi var ierobežot bērnu piekļuvi seksuālajai izglītībai, kam var būt negatīva ietekme uz viņu nākotni.
Organizācija arī secinājusi, ka LGBTI aizsardzība pret naida noziegumiem nav pietiekama.
Lesbiešu, geju, biseksuāļu, transpersonu un viņu draugu apvienība “Mozaīka” 2015.gada pirmajos deviņos mēnešos Latvijā reģistrējusi 14 uzbrukumus LGBTI kopienas pārstāvjiem. Neviens no uzbrukumiem nav novedis pie nopietniem ievainojumiem, un upuri nav ziņojuši policijai, baidoties, ka netiks uztverti nopietni.
Vienlaikus “Amnesty International” ziņojumā norādīts, ka jūnijā Rīgā notika Eiropraids, kurā piedalījās aptuveni 5000 cilvēku, tostarp trīs Latvijas parlamenta locekļi. Varasiestādes atļāva pasākuma dalībniekiem doties 2,2 kilometrus garā gājienā pa galveno Rīgas ielu, kas ir četras reizes garāka distance nekā iepriekš.
“Amnesty International” secinājusi, ka policija efektīvi gādājusi par dalībnieku drošību.
Ziņojumā paustas bažas arī par to, ka Latvijā joprojām ir liels bezpavalstnieku skaits, norādot, ka 2015.gada sākumā tas pārsniedzis 262 000.
“Amnesty International” norādījusi, ka patvēruma pieprasījumu skaits Latvijā ir zems un 2015.gada pirmajos astoņos mēnešos saņemti tikai 200 lūgumi. Tomēr septembrī Latvija piekrita uzņemt 531 patvēruma meklētāju no citām Eiropas Savienības (ES) valstīm.
Organizācija paudusi bažas par patvēruma meklētāju aizturēšanu un faktu, ka patvēruma noraidīšanas gadījumā lēmuma pārsūdzēšana neaptur procesu un tas palielina risku, ka imigranti var tikt atgriezti valstīs, kur to cilvēktiesības var tikt nopietni apdraudētas.