Talantīgajam Denisam Vasiļjevam nepieciešams četru apgriezienu lēciens 4
Daiļslidošana izceļas ne tikai ar graciozitāti, bet arī augstajām prasībām, kuru dēļ sportistiem nākas upurēt ļoti daudz. Izklaides un vaļasprieki jāatstāj otrajā plānā, jo galvenais ir mērķtiecīgs un pacietīgs darbs uz ledus. Ziemas olimpiskajās spēlēs Latvija daiļslidošanā nav pārstāvēta kopš 1994. gada, kad Lillehammerē pāru slidojumā Jeļena Berežnaja un Oļegs Šļahovs izcīnīja astoto vietu. Pēc 24 gadu pārtraukuma Phjončhanā būs divi latvieši – daugavpilietis Deniss Vasiļjevs un jelgavniece Diāna Ņikitina. Devos uz Mārupes ledus halli, kur notika Latvijas čempionāts daiļslidošanā, un aprunājos ar mūsu jauno zvaigzni Denisu par viņa sajūtām pirms lielā notikuma – 2018. gada ziemas olimpiskajām spēlēm Dienvidkorejā.
Vecāki nolēma fiziski vājo Denisu likt uz slidām, kad viņam bija vien trīs gadi, un turpmākos 15 gadus gan morāli, gan finansiāli deva lielu artavu viņa izaugsmē. Plašākai sabiedrībai puisis kļuva zināms pēc 2016. gada jaunatnes ziemas olimpiskajās spēlēm Lillehammerē, kur ieguva sudraba medaļu individuālajās un bronzas – komandu sacensībās. Lai gan varētu šķist, ka daiļslidošana ir viņa visa dzīve, Deniss pierāda pretējo. Puisi aizrauj ekonomika un vēsture, brīvajos brīžos viņš zīmē un gatavo ēdienu. Olimpisko sezonu apvieno ar mācībām Daugavpils Krievu vidusskolas liceja 12. klasē. Pēdējā laikā savu lielāko dzīves daļu aizvada Šveices pilsētā Šamperī, kur trenējas pie divkārtējā pasaules čempiona un 2006. gada Turīnas olimpisko spēļu vicečempiona Stefana Lambjēla. Deniss viņu dēvē par savu Šveices tēti.
Ziemas olimpiskās spēles Phjončhanā jau rokas stiepiena attālumā. Kā šobrīd jūties?
Diezgan labi. Esmu patīkami satraukts. Man ir augsta motivācija, un Dienvidkorejā vēlos parādīt savu vislabāko sniegumu. Ļoti, ļoti gaidu šīs spēles, jo tajās būs iespējams gūt vēl nebijušu pieredzi, izjust, kā ir būt pilntiesīgam olimpisko spēļu dalībniekam.
Vai pirms vairāk nekā gada savainotais cirksnis neliek sevi manīt?
Ļoti daudz strādāju ar sevi. Jārīkojas gudri, nevajag pārforsēt, lai nenodarītu sev pāri. Tieši tādēļ esmu piesardzīgs, pievēršu uzmanību pat vissīkākajām detaļām. Vēlos būt iespējami precīzs un rādīt noslīpētas, labi atstrādātas programmas. Vērtējot kopumā, šobrīd jūtos labi.
Vai Phjončhanā startēsi tajos pašos tērpos, kā Latvijas čempionātā?
Izmantošu abus, kuri man ir šajā sezonā. Tērpi radīti Japānā, to dizaineri ir Taketoši un Minako Orihara. Esmu apmierināts ar saviem tērpiem un jūtos pagodināts, ka tie ir radīti tieši man. Sava veida ekstra.
Lai pretendētu uz pirmo sešnieku, programmā nepieciešams iekļaut arī kādu četrkāršo lēcienu.
Katru dienu to treniņiem veltu ļoti daudz laika. Lēcieni šajā sporta veidā ir ļoti nozīmīgi. Ļoti sarežģīts un grūts process, tomēr soli pa solim, smagi strādājot, to var īstenot. Noteikti redzējāt, ka Latvijas čempionātā biju tuvu tam, lai veiktu šo četrkāršo lēcienu. Pietrūka pavisam nedaudz. Tomēr tas nav būtiskākais. Vēlos, lai mani pasaulē atcerētos kā tīru slidotāju, kurš dara visu iespējamo un sasniedz pašu labāko. Tādēļ arī vēl neesmu parādījis šāda tipa lēcienus un to veikšu, kad būšu pilnīgi pārliecināts, ka varu to izdarīt precīzi.
Tu ne vien trenējies, bet arī mācies 12. klasē. Kā spēj visu savienot?
Arī mācībām ziedoju ļoti daudz laika. Šveicē to daru pašmācības ceļā, jo mana skola atrodas dzimtajā Daugavpilī. Paldies manai skolai un skolotājiem, kuri ir ļoti saprotoši un atļauj mācīties šādā veidā. Daru visu, lai iespējami labāk nokārtotu eksāmenus. Uzreiz pēc Latvijas daiļslidošanas čempionāta došos mājup, lai skolā nokārtotu parādus. Vēlos satikt klasesbiedrus, uzzināt jaunumus. Esmu dzirdējis, ka arī manu skolu skārušas reformas, tādēļ būs interesanti atgriezties.
Kā aizvadīsi Ziemassvētkus un Jauno gadu? Ar ģimeni vai uz ledus?
Diemžēl man nebūs iespējams svētkos būt kopā ar ģimeni. Būs jāturpina smagi strādāt, gatavoties olimpiskajām spēlēm. Jāsagatavo sevi nākamajām sacensībām, un jau 7. decembrī došos atpakaļ uz Šamperī. Latvijā atgriezīšos vien nedaudz pirms olimpiskajām spēlēm un tad lidošu uz Koreju. Dzīvoju pēc ļoti stingra režīma, katra mana dzīves sekunde ir stingri saplānota.
Vizītkarte. Deniss Vasiļjevs
* Dzimis: 1999. gada 9. augustā Daugavpilī.
* Augums: 172 cm.
* Izglītība: mācās Daugavpils Krievu vidusskolas liceja 12. klasē.
* Sporta veids: daiļslidošana.
* Treneri: Aleksejs Urmanovs, Ingrīda Snieškiene, Jeļena Ivanova, pašreiz – Stefans Lambjēls.
Labākie sasniegumi
2015. gadā: septītā vieta pasaules junioru čempionātā; 2016. gadā: sudraba un bronzas medaļas jaunatnes ziemas olimpiskajās spēlēs, 12. vieta Eiropas čempionātā, 14. vieta pasaules čempionātā; 2017. gadā: septītā vieta Eiropas čempionātā, 14. vieta pasaules čempionātā, iegūstot Latvijai tiesības deleģēt vienu daiļslidotāju Phjončhanas olimpisko spēļu vīriešu sacensībās, uzvara starptautiskajās sacensībās “Cup of Tirol”, sestā vieta “Grand Prix” sacensībās, Latvijas čempions.
Attiecību statuss: brīvs.
Eksperte: Deniss progresē
Agita Ābele, Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas profesore, starptautiskā daiļslidošanas tiesnese: “Denisa starts Latvijas čempionātā bija ļoti veiksmīgs. Salīdzinot ar iepriekšējo sezonu, savā programmā viņš pielicis pussolīti. Tomēr, ja Deniss patiešām vēlas startēt cienījamā līmenī gan olimpiskajās spēlēs, gan pasaules čempionātā, viņam nepieciešams kāds četru apgriezienu lēciens. Redzējām viņa trīsarpus apgriezienu lēcienu, kas arī ir ļoti daudz, bet vienmēr jau gribas vairāk. Liels paldies trenerim Stefanam Lambjēlam. Viņš ir daudz darījis, lai gan Deniss, gan Diāna Ņikitina sasniegtu šādu līmeni. Lambjēls atradis īsto atslēgu jeb pieeju mūsu sportistiem. Arī tērpi izvēlēti atbilstoši, gan īsajā, gan izvēles programmā. Deniss pilnībā atbilst tēlam. Atliek vien piestrādāt detaļām un ļoti droši, pārliecinoši startēt.”
Kristofers Trevisans, Vasiļjeva menedžeris: “Raksturojot Denisa stiprās un vājās puses, jāteic, ka liels trumpis ir viņa muzikalitāte. Tāpat augsti vērtējama ir spēja priekšnesuma laikā komunicēt ar publiku. Jāizceļ arī slidošanas prasmes, vienas no labākajām pasaulē. Mīnusi – Deniss vēl nav pilnībā apguvis četrkāršos lēcienus, lai gan šajā nedēļas nogalē pierādīja, ka ir ļoti progresējis.”