Starp simptomiem – asinis tek no deguna un mutes. Varētu izplatīties jauna, nāvējoša epidēmija 0
Amerikas Savienotās Valstis apdraud jauna epidēmija. Kāds Aiovas iedzīvotājs nomira pēc saslimšanas ar vīrusu slimību, kas izraisa Ebolai līdzīgu asiņošanu no acīm. Par to plašāk raksta Daily Mail. Šis cilvēks bija atgriezies ASV no Rietumāfrikas šā mēneša sākumā. No turienes viņš “atveda” slimību, kas pazīstama kā Lasas drudzis. Tas ir ļoti reti sastopams ASV.
ASV Slimību kontroles un profilakses centrs paziņoja, ka pacients nav saslimis ceļojuma laikā, tātad risks citiem lidmašīnas pasažieriem, ar kuru viņš lidoja reizē, ir “ārkārtīgi zems”. Tiek uzskatīts, ka pacienti ar šo vīrusu nav lipīgi, līdz parādās simptomi, un pati slimība netiek pārnesta gadījuma kontakta ceļā.
“Pacients, kura vārds netiek izpausts, tika ievietots izolācijā Aiovas Universitātes Medicīnas centrā Aiovas pilsētā, kur vēlāk pacients nomira. Ja rezultāti apstiprināsies, Aiovas štatā tas būs jau devītais zināmais Lasas drudža gadījums kopš 1969. gada ceļotāju vidū, kas atgriežas no reģioniem, kur slimība ir izplatīta,” teikts ziņojumā.
Pašlaik speciālisti palīdz veselības amatpersonām identificēt cilvēkus, kuri saskārās ar šo slimnieku pēc tam, kad viņam parādījās simptomi. Tie, kuri bija ciešā kontaktā, tiks novēroti trīs nedēļas.
Kas ir zināms par Lasas drudzi
Lasas drudzis, ko izraisa Lassa vīruss, ir samērā izplatīta slimība Rietumāfrikā. Katru gadu tajā tiek atklāti no 100 000 līdz 300 000 inficēšanās gadījumu. Apmēram 5000 cilvēku jeb 1% no tiem neizdzīvo.
Slimības simptomi parasti ir viegli un ietver drudzi, nogurumu un galvassāpes. Tomēr dažiem cilvēkiem vīruss var izraisīt vemšanu, apgrūtinātu elpošanu, sejas pietūkumu un sāpes mugurā, krūtīs vai vēderā. Dažos gadījumos tiek novērota asiņošana no deguna vai mutes, vai maksts.
Bez savlaicīgas ārstēšanas slimība pakāpeniski progresē, izraisot šoku, krampjus, trīci, dezorientāciju un komu. Ceturtā daļa pacientu piedzīvo arī īslaicīgu kurlumu, kas laika gaitā atgriežas. Grūtniecēm, kuras saslimst grūtniecības beigās, ir 80% iespēja zaudēt bērnu vai nomirt pašām, raksta DailyMail.
Vīrusu pārnēsā grauzēji, un tas nonāk cilvēkā, saskaroties ar inficētu dzīvnieku urīnu vai izkārnījumiem. Retos gadījumos ar to var inficēties cilvēks no cilvēka tiešā saskarē ar slima cilvēka asinīm vai ķermeņa šķidrumiem, caur gļotādām vai dzimumkontakta ceļā.
Lasas drudzis tika nosaukts Nigērijas pilsētas vārdā, kur Rietumos apmācīti ārsti to pirmo reizi reģistrēja 1969. gadā.
Saskaņā ar PVO datiem Lasas drudzis ir endēmisks Nigērijā un vairākās citās Āfrikas rietumu krasta valstīs, tostarp Libērijā un Gvinejā.