Skolu koros mēdz uzņemt tikai muzikāli apdāvinātus bērnus. Vai dziedāt ieteicams visiem? 0
Balss mainās vidēji 13–14 gadu vecumā balss lūzuma laikā. Puišiem šajā periodā balss saites pagarinās līdz vienam centimetram, bet meitenēm – tikai līdz četriem milimetriem. Dažkārt balss ir skanīgāka līdz šim laikam, citkārt – pēc tā.
Ja kāds ir pateicis, ka bērns neder dziedāšanai, tas nav galīgais slēdziens. Ja ir neliela muzikālā dzirde un vēlme, var mēģināt dziedāt kaut vai individuāli vokālā pedagoga vadībā. Balsi iespējams attīstīt jebkurā gadījumā.
Dziedāšana nāk par labu veselībai, jo darbojas elpošanas muskulatūra, skābeklis pieplūst smadzenēm un visam organismam. Lai attālinātu novecošanu, dziedāt ieteicams arī vecumdienās, kad balss top vāja.
Kas ir biežākie ausu, kakla un deguna slimību iemesli?
Daudzas slimības izraisa mazkustīgums, kas vājina organisma imunitāti. Artērijas, kas kakla daļā iet caur mugurkaula skriemeļiem, apasiņo arī ausis, tāpēc, ilgstoši sēžot pie datora, neievērojot ergonomikas nosacījumus, tiek traucēta asinsrite, kas var pasliktināt dzirdi. Lai mazāk slimotu, ieteicams atlicināt laiku fiziskajām aktivitātēm. Svarīgi gūt pozitīvas emocijas, jo veģetatīvā nervu sistēma ietekmē arī balsenes un elpceļu gļotādu. Pastāvot stresam un negatīvām emocijām, cilvēki vairāk slimo, it īpaši mākslinieki, kuri ir ļoti jūtīgi.
Arī trokšņa vājdzirdību veicina dzīvesveids: skaņas traumas šāvējiem un medniekiem, skaļas mūzikas klausīšanās austiņās, pūšana taurēs un kliegšana hokeja spēlēs, rokkoncerti, kuros nereti uz ausīm iedarbojas pat simt decibelu skaļa skaņa. Ja dzirde pēkšņi zūd liela trokšņa dēļ, steidzami jāvēršas pie lora, jo to varam izlabot. Taču, ja dzirdes nervs ir bojāts ilgstoši, dzirdi glābt vairs nav iespējams.