Foto – Matīss Markovskis

Dakteri parasti ir ļoti nevaļīgi. Vai jums pietiek laika pacientiem? 0

Tā ir liela problēma. Slimnieks nereti gaida, ka ārsts ar viņu aprunāsies ne tikai par slimību, bet arī par dzīvi, taču, ņemot vērā laika limitu, tas nav iespējams. Poliklīnikā viena pacienta pieņemšanai plānots ne vairāk par 15 minūtēm. Tad cenšamies izdibināt pašu svarīgāko, lai varētu sākt ārstēšanu. Protams, ja pacients baidās no nepieciešamās operācijas, ārsta uzdevums ir izskaidrot situāciju, lai viņš justos drošāk.

Reklāma
Reklāma
Mājas
Ideālais banānu uzglabāšanas veids – tie nekļūs melni nedēļām ilgi
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
DHL lidmašīnas avārija Viļņā: traģisks negadījums vai Krievijas sabotāža? Publicēta pilotu un lidojuma kontrolieru saruna pirms traģēdijas… 168
Lasīt citas ziņas

Reizēm poliklīnikā dienas laikā pieņemu līdz pat 20 pacientiem, pēc tam jūtos pilnībā iztukšots. Ja nebūtu garastāvokli uzlabojošu hobiju, rastos izdegšanas risks.

Dažkārt slimniekam nevar palīdzēt, piemēram, sensoneirālas vājdzirdības gadījumā dzirdes nervu šūnas nav iespējams atjaunot. Tad svarīgi izskaidrot pacientam, kas ar viņu notiek. Citreiz stāstu, ka mēdz būt vēl sliktāk. Ja kādam nepatīk, ka pēc krūškurvja operācijas kļuvusi klusāka balss, skaidroju, ka citiem balss saites vispār nekustas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Cik zinu, loru pacienti bieži apmeklē homeopātus. Vai tāpēc, ka tradicionālā medicīna nespēj viņiem palīdzēt?

Mums diezgan bieži nākas ārstēt strutainas infekcijas, pret kurām izrakstām antibiotikas, taču slimnieki ne vienmēr vēlas tās lietot. Šādos gadījumos iesaku uzmanīties, jo bez šīm zālēm var ielaist strutainu procesu, tomēr piekrītu, ka homeopātiskie medikamenti var uzlabot pašsajūtu.

Pastāstiet par slimniekiem, kas īpaši labi palikuši atmiņā!

Atceros kādu Reinkes tūskas pacienti. Šīs slimības gadījumā, kas raksturīga smēķētājiem, uz balss saitēm veidojas maisveida izaugumi. Slimniece raudāja un stāstīja, ka jau uzrakstījusi testamentu, jo dakteri balsenē atklājuši ļaundabīgu audzēju. Es vēža pazīmes nesaskatīju, un, kad izoperēju balss saites, sieviete izveseļojās. Pēc kāda laika viņa atnāca, raudot aiz laimes, un pastāstīja, ka atmetusi smēķēšanu, sākusi dziedāt baznīcas korī un dzīve pilnībā mainījusies.

Prātā palikuši slimnieki, kuriem pēc krūškurvja vai vairogdziedzera operācijas ir cietuši balsenes nervi, kas nodrošina balss saišu kustības. Tad zem balsenes ievietojam caurulīti, lai varētu elpot, taču reizēm arī veicam operāciju, no tās atbrīvojot. Pēc tam viņi ir tik priecīgi, ka beidzot var brīvi elpot un dzīve kļuvusi pilnvērtīgāka. Protams, atceros dziedātājus, kuriem esmu izgriezis mezgliņus no balss saitēm, lai viņi varētu turpināt karjeru.

Vai arī smēķētāji var labi dziedāt?

Smēķēšana rada balss saišu pietūkumu un pasliktina balss kvalitāti – tā kļūst zemāka, šņācoša, ir grūti noturēt intonāciju. Tomēr daži estrādes dziedātāji dzīvo ar nelielu tūsku vai polipiem uz balss saitēm, jo publikai viņu čerkstošā balss patīk.

Reklāma
Reklāma

Tūsku uz balss saitēm var samazināt ar fizikālās terapijas procedūrām, bet maisveida izaugumus uz gļotādas, kuri veidojas smēķēšanas dēļ, var operēt. Reizēm tie kļūst tik lieli, ka traucē ne tikai runāt, bet pat elpot. Vajadzētu atcerēties – pastāv iespēja, ka veidojums balsenē var būt ļaundabīgs.

Kā vēl cilvēki dara pāri savai balsij?

Tiem, kuru profesija saistīta ar runāšanu vai dziedāšanu, svarīgi to darīt pareizi, liekot lietā galvas un krūšu rezonatorus, kurus var salīdzināt ar skaņas pastiprinātājiem, un diafragmālo elpošanu, lai balss būtu nesoša un to varētu dzirdēt arī skatītāju zāles pēdējās rindās.

Balsi, tāpat kā muskuļus sportā, vajag iesildīt. Runājot balss saitēm jāveic liels darbs, jo, piemēram, runājot sievietēm tās vibrē līdz 230 reižu sekundē, bet vīriešiem – aptuveni 120 reižu sekundē. Balss pirms ilgākas piepūles jāieskandina, gari velkot līdzskaņus mmm vai nnn. Daži operdziedātāji dienā, kad viņiem jāpiedalās izrādē, ne ar vienu nesarunājas, tikai iesilda balsi.

Liels pārbaudījums balsij ir tās piepūle saaukstēšanās gadījumā. Tad balss saišu gļotāda ir tūskaina, palielinās asinsvadu caurlaidība. Pieaug asinsizplūduma, balsenes un balss saišu traumatisma iespēja, tāpēc vajadzētu runāt pēc iespējas mazāk.

Katram profilaktiski ir vērts pārbaudīt degunu, balseni un ausis. Nereti tikai mūža otrajā pusē tiek atklāti polipi uz balss saitēm, un, kad tos izoperē, balss kļūst skanīga un dzīve pilnībā mainās. Gadās, ka cilvēks pāris gadu dzīvo ar aizsmakušu balsi, taču, kad beidzot aiziet pie ārsta, izrādās, ka ļaundabīgais audzējs izaudzis līdz pēdējai stadijai.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.