Starp diviem okeāniem – Malaizija 0
Iestājoties drēgnajam laikam, sākam ilgoties pēc siltuma, saules un pludmales. Daudzi izmanto iespēju baudīt vasaru ziemas laikā. Ceļojumi uz valstīm pie ekvatora vai pat uz pretējo zemeslodes daļu, kur pašreiz ir vasara – uz Brazīliju, Argentīnu, Venecuēlu, Kubu –, ģimenei prasa ievērojamus līdzekļus.
Taču Dienvidāzijas virzienā vasaru var piedzīvot arī “budžeta variantā”, jo vairākas aviokompānijas akciju ietvaros piedāvā pievilcīgas cenas lidojumiem uz Indonēziju, Indiju, Ķīnu vai Malaiziju.
Ja ir minimālas angļu valodas zināšanas un kaut nedaudz pārzināt interneta vidi, tad jau ir visas iespējas izplānot sev eksotisku ceļojumu. Mana ceļojuma mērķim vislabāk atbilda Malaizija, jo bieži gadās lēti lidojumi uz Kualalumpuru vai Singapūru.
Vienmēr ar lietussargu
Malakas pussala, uz kuras atrodas daļa no Malaizijas, sadala pasaules akvatoriju starp diviem okeāniem: kreiso pusi apskalo Andamanu jūra, kas pieder Indijas okeānam, bet labo – Dienvidķīnas jūra, kas ir daļa no Klusā okeāna. Malaizija atrodas gandrīz uz ekvatora, tropu klimatā, vidējā temperatūra + 30 oC. Vienīgais glābiņš tūristam, ka laiks bieži mākoņains. Tātad bez lietussarga iziet ārā nav ieteicams jebkurā sezonā.
Malajieši brīnījās, kad stāstīju par sezonu maiņu Latvijā, par košām lapām rudenī, sniegu un salu ziemā. Tāpat latvietim ir par ko brīnīties Malaizijā – par lietus mežiem, mangrovju audzēm, eksotiskām pludmalēm, par pērtiķiem uz ielām. Tur aug tādi augi, ko mēs pat iedomāties nevaram, – līdzās palmām, kaktusiem, gumijkokiem, kafijas, tējas, mango, avokado, pomelo krūmiem tur aug pūkaini rambutāni, pumpaini džekaugļi, pūķa augļi, smirdīgais augļu karalis durians un viens no stiprākajiem antioksidantiem – mengkudu auglis, no kura taisa sulu, pie mums pazīstamu kā noni sulu.
Debesskrāpji starp koloniālajām ēkām
Malaizijas galvaspilsēta ir Kualalumpura. Pilsētas vidi veido debesskrāpji, tajā skaitā pasaulslavenie Petronas dvīņu torņi (visaugstākā dvīņu konstrukcija pasaulē) un TV tornis (visaugstākā pasaulē atsevišķi stāvošā ēka), parki, viesnīcas, milzīgi tirdzniecības centri un tirgi. Ir arī kvartāli ar pagājušā gadsimta sākuma arhitektūru un koloniālajām ēkām – tur ir patīkami pastaigāties. Dažos kvartālos jutīsieties kā Eiropā.
Cilvēki ļoti toleranti, droši varat iet pa ielām gan šortos, gan minisvārkos – neviens nepievērsīs uzmanību. Galvenās etniskās grupas – malajieši, ķīnieši un indieši. Runā malajiešu valodā. Burti – latīņu, kas ļoti atvieglo tūristu dzīvi, atšķirībā no Ķīnas un Japānas visu var izlasīt, kaut ielas nosaukumu. Daudzi runā angliski.
Noteikti jāredz Kualalumpuras centrāltirgus, tā ir ne tikai iepirkšanās vieta, bet arī kultūras objekts. Tur uzskatāmi redzama triju kultūru atšķirība un ietekme uz šīs zemes dzīvi. Centrāltirgū un veikalos var kaulēties. Atlaidi dos nelielu, līdz 10%. Bet, ja iepirksieties Čainataunas tirgū (ķīniešu kvartālā), tur cenu var nokaulēt pat līdz 50% – apaviem, somām, koferiem, pulksteņiem, elektronikas precēm. Nauda – ringits (MYR). Ļoti viegli rēķināt: 6 MYR = 1 lats. Daliet ar seši un zināsiet cenu latos. Norēķināties labāk skaidrā naudā, jo par kartes izmantošanu būs jāšķiras no 11 MYR (apmēram Ls 2).
Pilsētas transports ir ļoti attīstīts. Piecu veidu vilcieni apvienoti vienā pilsētas sistēmā, ieskaitot viensliedes vilcienu, kas iet pa estakādēm apmēram 4. stāva augstumā pāri visiem ceļa sastrēgumiem. Biļete maksā 1,20 MYR vienai pieturai, bet 11 pieturām vairs tikai 3 MYR (50 santīmi). Pieturas ir tuvu tūristu objektiem un viesnīcām.
Pārnakšņot var lēti
Ja izvēlēsieties viesnīcu Čainataunā, jāzina, ka dažām no tām nav logu, gaisa apmaiņa notiek caur ventilācijas sistēmu. Cenas no Ls 15 diennaktī diviem. Gandrīz visur ar pilnu jaudu strādā kondicionieri – viesnīcās, veikalos, transportā.
Pasūtīt viesnīcu internetā būs daudz lētāk nekā pieteikties uz vietas. Pasūtot viesnīcu, noteikti jāsalīdzina cenas vairākos portālos, jo cenu piedāvājumi var būtiski atšķirties. Bieži piedāvā akcijas – dzīvo trīs naktis, maksā par divām. Ja brauksit ar diviem bērniem, noteikti jāņem pieczvaigžņu viesnīca akcijas laikā – Ls 200 četriem cilvēkiem par trim diennaktīm ar iekļautām brokastīm un fantastisku skatu pa logu uz pilsētu no debesskrāpja noteikti ir tā vērts.
Iesaku piezvanīt uz viesnīcu un pārbaudīt, vai rezervācija tika pieteikta (man bija nepatīkama pieredze ar www.galahotels.com – kad piezvanīju uz viesnīcu, man atbildēja, ka ar šo rezervācijas mājas lapu tā gadās). Uzmanīgi jāskatās, vai servisa nauda 10% ir iekļauta cenā, jo, norēķinoties par viesnīcu, tas var būt nepatīkams pārsteigums.
Jāredz paradīze uz salas
Ja paši plānojat savu ceļojumu, tad noteikti vajadzētu iekļaut maršrutā salas Pinana, Lankavi (abas Indijas okeānā), kā arī Singapūru, kas ir pundurvalsts Malakas pussalas pašā dienvidgalā, un Tiomana salu – Malaizijas sala Klusajā okeānā.
Lankavi – tas ir arhipelāgs ar 99 salām Andamanu jūrā 30 km no Malakas pussalas. Sala ir laba atpūtas vieta jaunlaulātajiem (daudzas viesnīcas piedāvā speciālas paketes), ģimenēm un tiem, kuri, mūsu tumšā laika, aukstuma un intensīva darba nogurdināti, vēlas vienkārši pagulēt pludmalē, izbaudīt saules glāstus un okeāna viļņu pieskārienus.
Uz salas ir ko darīt. Var izbraukāt salu ar divriteņiem vai kvadricikliem, var braukt ar kuģīti uz citām salām, nodarboties ar zemūdens niršanu, ūdenssportu. Var apmeklēt lietusmežu un mangrovju audzes.
Mangrovju koki stāv uz saknēm virs jūras ūdens. Starp audzēm var pastaigāties pa speciāliem koka dēļu celiņiem, jo apakšā ir jūras ūdens. Vētras laikā visas dzīvās radības atrod sev patvērumu starp mangrovju saknēm.
Starp citu, arī kokosriekstiem ir liela nozīme šajā reģionā: tas ir gan ēdiens, gan dzēriens kā cilvēkiem, tā arī dzīvniekiem. Pēc vētrām un zemestrīcēm okeānā atrastie cilvēki bieži izdzīvo, pateicoties jūrā ieskalotiem kokosriekstiem.
Lankavi ir tax free sala – apģērbam, kosmētikai, apaviem, somām, elektronikas precēm visas cenas bez nodokļa. Alus, kas jebkurā musulmaņu zemē ir ļoti dārgs, arī Malaizijā, šeit maksā 2 MYR (33 sant. kauss). Ļoti izplatīti nakts tirgi, tur var nopirkt gan augļus, gan produktus, gan apģērbu. Daudzi tūristi to iekļauj izklaižu sarakstā.
Kā nokļūt Malaizijā
Ja aviobiļete abos virzienos maksās Ls 450 – tā jau ir laba cena. Lētākais piedāvājums, ko pamanīju, bija lidojums uz Singapūru un atpakaļ par Ls 299. Var meklēt lidot.lv; biletes.lv; skyscaner.com. Tur atradīsiet lētākas biļetes. Var uzreiz meklēt KLM, “Uzbekistan Airways” mājas lapās. Āzijas virzienus apkalpo vietēja lēta kompānija – “Airasia.com”, “Silkair.com” un “Fairfly.com”. Cenas labas, bet pakalpojuma līmenis arī atbilstošs, lidmašīnas var kavēt, ar to ir jārēķinās, ja plānojat savienot lidojumus.
Var braukt arī ar autobusu no Kualalumpuras līdz Kedahai vai Perlisai, apmēram 8 stundas, biļete maksā ap 60 MYR. Tālāk uz salu ar prāmi, biļete ap 30 MYR. Ja izdosies paņemt lētu lidmašīnu, tad ceļojums ar autobusu ne īpaši atmaksāsies, bet, ja vēlaties pie reizes apskatīt šo zemi, autobuss varētu būt labs risinājums.
Poļiem ir teiciens : “Ceļojumi izglīto.” Es arī atbraucu gudrāka. Malajieši saka – melno tēju un kafiju nekādā gadījumā nedrīkst turēt krūzē vai tējkannā kopā ar biezumiem. Tas neesot veselīgi un dzēriens kļūst rūgts. Viņi paši izmanto sietiņu, kad aplej tēju vai kafiju ar karstu ūdeni, jo viss grauzdētais un fermentētais neesot labs.
Braucienu organizēja Malaizijas Tūrisma ministrija
Uzziņa Ieteikumi tūristam Malaizijā Vienmēr ņemiet līdzi ūdeni, vietējie iesaka pirkt veikalos. Malaizijā ir daudz svaiga ūdens un laba ūdens apgāde, bet pie pastāvīgiem 30 oC ūdens caurulēs vairojas baktērijas. Katrā viesnīcā ir tējkanna un var izvārīt ūdeni viesnīcas numurā iepriekšējā dienā, lai pirms pildīšanas pudelēs atdziest. Ņemiet līdzi lietussargu, lietus var pārsteigt jebkurā dienas un gada laikā. Uzmanieties no kabatzagļiem. Turiet cieši somas, atrodoties uz ielas, jo tās var noraut motorolleru braucēji. Ja jūs aicina mājās, novelciet kurpes, tās atstāj ārpus durvīm. Norādi virzienu ar īkšķi un nekad ar rādītājpirkstu (nepieklājīgs žests). Ja dod vai ņem naudu, dari to ar abām rokām. Par narkotiku ievešanu un lietošanu – nāvessods. Nekur nav jāmaksā dzeramnauda. |