Starp Angliju un Franciju izcēlies strīds… Žannas d’Arkas gredzena dēļ 0
Pēc gandrīz 600 gadiem franču viduslaiku leģendas gredzens atgriezies Francijā – pagājušajā mēnesī tas pārdots Londonā bāzētajā izsoļu namā “TimeLine Auctions”, kur to par 376 883 eiro iegādājies “Puy du Fou” tematiskais parks.
Taču nu radušās šaubas par gredzena izvešanas likumību: ja nav tikusi izņemta atbilstoša licence, britu varasiestādes var pieprasīt vēsturisko artefaktu atdot atpakaļ.
Apzeltītais sudraba gredzens izgatavots Francijā ap 1400. gadu, un Žannai d’Arkai viņas iesvētīšanas dienā to pasniedza vecāki. Pati Žanna, jeb, kā viņu tajā laikā pazina, Orleānas jaunava, kļuva par vienu no nozīmīgākajiem iedvesmas avotiem francūžiem cīņā pret Angliju Simtgadu kara laikā.
Kad Žannai d’Arkai bija 19 gadi, proti, 1431. gada 30. maijā, viņu Francijā notiesāja baznīcas tiesa un sadedzināja uz sārta, bet gredzens tika slepus izvests uz Angliju kā kara laupījums. To iegādājās kardināls Anrī Bofors, kurš piedalījās arī Orleāna sjaunavas tiesā, vēlāk gredzenu mantoja Kavendišu-Bentinku ģimene, kura relikviju glabāja gandrīz 500 gadus, līdz 1914. gadā lēdija Otolīne Morela, dzimusi Kavendiša-Bentinka, vērtīgo dārglietu uzdāvināja savam mīļākajam, māksliniekam Augustam Džonam.
Tālākais gredzena ceļš ir līkumots, taču pilnīgi skaidrs, ka gredzens pavadījis Anglijā vairāk nekā 50 gadus – un tas ir laika periods, pēc kura vēsturisku priekšmetu izvešanai no valsts nepieciešama īpaša atļauja. Savukārt, ja gredzenu pieprasīs atvest atpakaļ uz Angliju līdz licences saņemšanai, izsoles procedūru var būt nepieciešamas atkārtot, un tādā gadījumā pašreizējo relikvijas cenu var pārsolīt kāds angļu pircējs.
Savukārt “Puy de Fou” pārstāvji uzsver, ka viņu pirkums veiksmīgi nogādājis simbolisko gredzenu tā dzimtenē, un 20. martā plāno svinīgu ceremoniju par godu vēsturiskajam pirkumam.