“Standard & Poor’s” Krievijas kredītreitingu pazeminājusi līdz “atkritumu” līmenim 1
Starptautiskā reitingu aģentūra “Standard & Poor’s” (S&P) pazeminājusi Krievijas kredītreitingu līdz “atkritumu” līmenim, pirmdien vēsta aģentūra.
Aģentūra Krievijas kredītreitingu pazeminājusi par vienu pakāpi – no “BBB-” uz “BB+”, tādējādi tam pirmo reizi pēdējo 11 gadu laikā nokrītoties zem investīcijām piemērota līmeņa.
Pēc šī paziņojuma dolāra kurss Maskavas biržā “uzlidojis” līdz 68,46 rubļiem, bet eiro kurss – līdz 77,96 rubļiem.
Kredītreitinga samazināšanas līdz tā dēvētajam atkritumu līmenim apgrūtina Krievijas iespējas aizņemties naudu no investoriem.
“Krievijas monetārās politikas elastība kļuvusi aizvien ierobežotāka un tās ekonomikas izaugsmes perspektīvas ir pavājinājušās,” norāda S&P.
Krievijas ekonomika strauju lejupslīdi piedzīvo jau kopš pērnā gada vidus, kad naftas cenu kritums samazināja valsts naftas nozares ienākumus, bet saistībā ar nemieriem Ukrainā rietumvalstis pret Maskavu noteica bargas sankcijas.
Prognozes liecina, ka Krievijas ekonomika šogad samazināsies par 4%.
Krievijas finanšu ministrs Antons Siluanovs norāda, ka S&P rīcība liecina par pārmērīgu pesimismu no aģentūras puses.
“Šim lēmumam nevajadzētu radīt papildu nopietnu ietekmi uz kapitāla tirgu, jo tirgus dalībnieki jau ņēmuši vērā riskus attiecībā uz Krievijas kredītreitinga samazināšanu,” uzsver ministrs.
Decembra beigās S&P nodeva Krievijas valsts kredītreitingu pārskatīšanai ar negatīvu nākotnes perspektīvu. Tobrīd reitinga samazināšana tuvāko 90 dienu laikā tika vērtēta 50% līmenī.
Janvāra sākumā Krievijas reitingu līdz atzīmei “BBB-” ar negatīvu nākotnes perspektīvu pazemināja arī aģentūra “Fitch”, bet “Moody’s” kredītreitingu samazināja līdz “Baa3”, kas ir tikai vienu pakāpi virs investīcijām nepiemērotam līmenim.
Pēdējo reizi Krievijas reitings attiecībā uz saistībām ārvalstu valūtās nokritās līdz “BB+” līmenim pirms 11 gadiem, atgādina radio “Brīvība”. Kopš tā laika un līdz 2008.gada decembrim tas pastāvīgi auga. Tad pēc neliela krituma tas palika stabils līdz Krievijas iebrukumam Ukrainā.