Stambulas Svētās Sofijas katedrāle var atkal kļūt par mošeju. Tiesa anulējusi 1934.gadā pieņemto dekrētu 0
Papildināta plkst.21.24.
Turcijas augstākā administratīvā tiesa anulējusi 1934.gadā pieņemto dekrētu, ar kuru Stambulas Svētās Sofijas katedrāle tika pārvērsta par muzeju, tādējādi paverot iespēju to atkal padarīt par mošeju, piektdien vēsta ziņu aģentūra “Anadolu”.
Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans pagājušajā gadā izteicās, ka bijusi ļoti liela kļūda pārvēst Svētās Sofijas katedrāli par muzeju, un šogad ir aktualizējis ideju par katedrāles pārvēršanu mošejā.
Erdogans piektdien pēc tiesas lēmuma parakstīja rīkojumu par UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā iekļautās celtnes nodošanu Turcijas reliģisko lietu direktorātam un atvēršanu musulmaņiem lūgšanām.
Erdogans paziņoja, ka musulmaņu lūgšanas dievnamā sāksies 24.jūlijā, piebilstot, ka “tāpat kā visām mūsu mošejām, Hagia Sophia durvis būs plaši atvērtas vietējiem un ārzemniekiem, musulmaņiem un nemusulmaņiem”.
Svētās Sofijas (Hagia Sophia) katedrāles būvniecība tika pabeigta 537.gadā Bizantijas imperatora Justiniāna I laikā. Vairāk nekā 900 gadus tā bija ortodoksālās baznīcas centrs. 15.gadsimta vidū pēc Osmaņu impērijas uzvaras Sofijas katedrāle tika pārveidota par mošeju.
Izveidojoties modernajai Turcijai, mošeja tika pārvērsta par muzeju un tajā tika aizliegts veikt reliģiskas ceremonijas.