Staltu vīru audzinot jeb Cik drīkst svērt mugursoma 0
Pagājušā gadsimta 60. gados stājas problēma bija 40 % bērnu, tagad šis skaits jau dubultojies. Nav brīnums – skolnieciņš vēl sīks, bet soma gandrīz paša svarā!
Rīgas Stradiņa universitātes Anatomijas un antropoloģijas institūta pētnieki pārliecinājušies, ka skolas somu svars bieži vien ir daudz lielāks, nekā pieļaujams konkrētā bērna vecumā. Tur pārnēsā arī dažādas rotaļlietas, spēļu konsoles, nevajadzīgi daudz rakstāmpiederumu, kā arī neveselīgas uzkodas vai saldinātus dzērienus.
Pētījuma laikā simetriska stāja konstatēta tikai apmēram piektdaļai bērnu, turklāt – meitenēm retāk nekā zēniem. Vienlaikus noskaidrots, ka vairāk nekā puse bērnu televizoru skatās ilgāk par vienu stundu dienā, un vairāk par divām trešdaļām brīvajā laikā spēlē datorspēles.
Ne mazāk satraucošs ir fakts, ka skolēni sēdus pavada vidēji astoņas ar pusi stundas dienā.
Anatomijas un antropoloģijas institūta pārstāve Silvija Umbraško brīdina, ka pārāk smagas mugursomas bērniem izraisa muskuļu sāpes, sastiepumus, nelabvēlīgi ietekmē stāju un gaitu. Vecākiem un skolotājiem ir jāpievērš uzmanība arī veidam, kā mugursomu nēsā, proti, vēlamas ergonomiskas somas ar platu un regulējamu lencīti un papildu vidukļa jostu, lai mazinātu spiedienu uz pleciem.
– Pat neliels stājas defekts var izvērsties nopietnā problēmā, – brīdina S. Umbraško, jo nepareiza un ilgstoša sēdēšana pie datora un televizora, kā arī mazkustīgs dzīvesveids būtiski ietekmē stāju. Ik dienu vajadzētu pavingrot vismaz piecas minūtes…
UZZŅA Latvijas standarti par skolnieku somas svaru noteiktās vecuma grupās: • 2,5 – 3,5 kg – līdz 9 gadu vecumam, • 3,5 – 4 kg no 9 līdz 11 gadiem, • 4 – 4,5 kg no 12 līdz 13 gadiem, • 4, 5 – 5 kg no 14 līdz 15 gadiem, • ne vairāk kā 5 kg no 16 gadu vecuma. Maksimālais mugursomas svars nedrīkst pārsniegt 10. daļu no bērna ķermeņa masas.
|