– Pasniedzēja darbā jums ir saskarsme ar studentiem. Kāda ir Krievijas studējošā jaunā paaudze? 29
– Viņi ir citādi – vairāk zina, paši par daudz ko interesējas, daudzi bijuši ārzemēs. Viņi saprot, kas notiek Krievijā, Ukrainā.
– Jūs ar viņiem par to runājat?
– Mēs to neapspriežam – tā ir zināma piesardzība. Krievijā daudzi joprojām baidās būt atklāti, jo viņu vecāki, vecvecāki ir bijuši represēti.
– Vai nav nomācoši dzīvot tik nebrīvā un agresīvā valstī?
– Ģimenē, tuvāko radu un draugu lokā, arī darbā, studentu vidū, vēl ir izturams. Tāpēc gribu būt Latvijā – nepārvarami.
Izvilkums no topošās grāmatas
Andris Kleinhofs. “Kā komunisma rēgs pārvērtās par staļinismu”
Vārdu komunisms es pirmo reizi dzirdēju traģiskajā 1941. gada 14. jūnija naktī. Mūsu ģimene toreiz brīnumainā kārtā izglābās tāpat kā pēc pusotra gada no hitleriešu koncentrācijas nometnes. 1949. gada represijas mums gāja secen galvenokārt tāpēc, ka 1944. gada sākumā hitlerieši mūs padzina no dzimtajām mājām un mēs uz turieni vairs neatgriezāmies. Pēc Otrā pasaules kara fašisti saņēma pelnīto sodu. Staļiniskā režīma pakalpiņi, uz kuru sirdsapziņas guļ tūkstošiem Baltijas valstu bērnu dzīvības, nesodīti turpināja savu noziedzīgo darbību daudzās PSRS koncentrācijas nometnēs. Minēto noziegumu sekas nav pārvarētas vēl šodien, kas izraisa daudzus neatrisinātus jautājumus.
Kāpēc komunisma idejas vārdā koncentrācijas nometnēs un moku kambaros tika nomocīti desmitiem miljonu cilvēku, no kurienes rodas šādi necilvēki, kuri nežēlo pat mazus bērnus? Kāpēc noziedzīgi cilvēki tik ilgi saglabā praktiski neierobežotu varu un kāpēc šī ideja joprojām saglabā savu pievilcības spēku daudzās pasaules valstīs? Galvenais jautājums – cik lielā mērā staļinisms saglabā savu ietekmi uz cilvēces attīstību šodien un kā to pārvarēt?